Bez niespodzianki

Kamil Zatoński
opublikowano: 27-01-2005, 00:00

RPP błyskawicznie podjęła decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Czy równie szybko weźmie się za obniżki?

Wczoraj już przed godz. 11.00 Rada Polityki Pieniężnej poinformowała o utrzymaniu stóp na niezmienionym poziomie. Zazwyczaj decyzję ogłaszano po południu.

— Szybka decyzja potwierdza jednomyślność w gronie członków rady — mówi Stanisław Kluza, główny ekonomista BGŻ.

Wcześniejsze rozstrzygnięcie zapewne było związane także z tym, że członkowie rady chcieli wziąć udział w pogrzebie Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Status quo

Podstawowa stopa procentowa nadal wynosi 6,5 proc., a lombardowa 8 proc. Nie zmieniło się restrykcyjne nastawienie w polityce pieniężnej. Ekonomiści są zgodni, że właśnie od jego zmiany rozpocznie się ścieżka obniżek ceny kredytu. Kiedy to nastąpi?

— Słabnące zagrożenie inflacyjne w grudniu, umocnienie złotego (przekładające się m.in. na niższe koszty surowców, w tym ropy naftowej — przyp. red.) i spowolnienie gospodarcze w IV kwartale przemawiają za zbliżaniem się etapu łagodzenia polityki monetarnej — dodaje Stanisław Kluza.

Co pokaże projekcja

Sytuację rozjaśnić powinna projekcja inflacji, którą w lutym przedstawi NBP. Analitycy oczekują, że będzie bardziej optymistyczna od poprzedniej i pokaże perspektywę szybkiego doprowadzenia wskaźnika cen do 2,5 proc. z obecnych 4,4 proc. Pozwoliłoby to RPP na zmianę nastawienia, a następnie obniżkę stóp. Dodatkowym argumentem, który może skłonić radę do poluzowania polityki, jest mocny złoty, niesprzyjający wynikom eksporterów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Bez niespodzianki