Czytasz dzięki

Biura podróży liczą na pomoc rządu

opublikowano: 18-03-2020, 17:10

Przedłużenie umów o 180 dni, zwroty w formie voucherów, zmiany w systemie gwarancji i dofinansowanie funduszu gwarancyjnego mają uratować branżę.

Branża turystyczna jako jedna z pierwszych odczuła efekty epidemii koronawirusa. Już wiemy, jakiej pomocy oczekuje.

Piotr Henicz
Zobacz więcej

Piotr Henicz Fot. ARC

- Wypracowaliśmy stanowisko i przekazaliśmy je do Ministerstwa Rozwoju. Zostało zaakceptowane na Radzie Gabinetowej i przekazane do osób pracujących nad specustawą. Nasze najważniejsze postulaty zostały uwzględnione – mówi Piotr Henicz, wiceprezes Itaki i członek branżowego sztabu kryzysowego.

To sztab reprezentujący organizatorów turystyki, agentów turystycznych, organizatorów turystyki szkolnej, przyjazdowej, przewozów, hoteli, targów i rozrywki, który współpracuje z Ministerstwem Rozwoju. Sztab opracował kilkadziesiąt punktów. Kilka z nich dotyczy bezpośrednio biur podróży.

- To przedłużenie skuteczności obowiązywania umów o 180 dni. Dzięki temu klienci, którzy mieli wykupione wycieczki np. na 20 marca, będą mogli zostać obsłużeni przez biuro przez najbliższe pół roku. Tyle czasu będziemy mieć, żeby zaproponować nowy termin, bo obecnie nie jesteśmy w stanie wywiązać się z umowy – wyjaśnia Piotr Henicz.

Kolejna kluczowa sprawa to zmiana w przepisach dotyczących anulowania wycieczki.

- Chcielibyśmy mieć możliwość zwrotu w voucherach danego biura podróży, które można wykorzystać w ciągu 12 miesięcy. Tylko w ten sposób mamy szansę utrzymać płynność – twierdzi wiceprezes Itaki.

Zgodnie z obecnymi przepisami, touroperator ma w przypadku rezygnacji 14 dni na zwrot gotówki.

Firmy myślą też o dalszej przyszłości – uzyskiwaniu gwarancji ubezpieczeniowych na sezon 2020/21. Zgodnie z ustawą, touroperator musi zadeklarować przewidywane przychody, przy czym nie mogą być niższe niż w poprzednim sezonie.

- Wynik z tego sezonu będzie nieobiektywny. Odniesienie do 2019 r. byłoby niekorzystne, bo to był świetny rok. Dlatego proponujemy, by wykreślić zapis dotyczący odnoszenia się do poprzedniego roku – mówi Piotr Henicz.

Rząd ma też zasilić turystyczny fundusz gwarancyjny, drugi filar ubezpieczeń, w którym firmy zbierają pieniądze na wypadek bankructw.

- Dzięki temu klienci nie będą się musieli obawiać, że w przypadku upadku biura podróży stracą pieniądze albo będą musieli wcześniej wrócić z wakacji – wyjaśnia wiceprezes Itaki.

Czytaj także o nowej akcji Pulsu Biznesu - ZDROWY BIZNES NA TRUDNE CZASY

(kliknij TUTAJ lub w baner poniżej)

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy