Boom na magazyny trwa w najlepsze

opublikowano: 20-11-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Wyższe nawet o 40 proc. czynsze nie odstraszyły najemców, którzy szukają oszczędności w ekologii.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • ile m kw. magazynów wybudowano, a ile wynajęto w III kw. 2022 r.
  • o ile urosły czynsze najmu
  • czy można jeszcze znaleźć na rynku wolne powierzchnie

W III kw. 2022 r. rynek magazynów w Polsce urósł o 1,2 mln m kw. W tym samym czasie wynajęto około 1,5 mln m kw. takich obiektów — wynika z najnowszych danych Colliersa.

— W porównaniu z minionym rokiem czynsze urosły o 20–40 proc., jednak zarówno najemcy, jak właściciele dostosowują się do nowej rzeczywistości — twierdzi Dominika Jędrak, dyrektor działu doradztwa i badań rynku w Colliersie.

Poszukiwania wolnej przestrzeni tylko dla wytrwałych

Nowa podaż poza stolicą:
Nowa podaż poza stolicą:
W Polsce znajduje się obecnie około 27 mln m kw. magazynów. Największym budynkiem, ukończonym w III kw. 2022 r. jest Panattoni Park Sosnowiec III o powierzchni 82 tys. m kw.
Adobe Stock

Deweloperzy potwierdzają, że popyt na nowe powierzchnie jest bardzo duży.

— Poziom pustostanów w oddawanych do użytku inwestycjach jest bliski zeru. Pojawiające się okazyjnie wolne przestrzenie są z reguły bardzo szybko przejmowane przez nowych najemców — mówi Radosław T. Krochta, prezes MLP Group.

Wszystko wskazuje na to, że znalezienie wolnej powierzchni będzie trudne także w najbliższych miesiącach. W ostatnich dwóch kwartałach znacząco zmniejszyła się bowiem wielkość powierzchni w budowie. Na koniec III kw. było jej około 4 mln m kw.

Spadek nowej podaży to wynik braku dostępności materiałów budowlanych, ich ceny oraz trudności związanych ze zdobyciem finansowania.

— Jeszcze rok temu banki finansujące koszty budowy nieruchomości magazynowych oczekiwały od deweloperów przednajmu na poziomie około 20 proc. Dziś jest to nawet 50 proc. I mimo że deweloperzy, motywowani wysokim popytem na powierzchnie, są chętni do budowania obiektów spekulacyjnych, to większość nie decyduje się na finansowanie własne. Skutkuje to spadkiem wolumenu powierzchni w budowie — tłumaczy Maciej Chmielewski, dyrektor działu powierzchni logistycznych i przemysłowych w Colliersie.

Taniej nie będzie, ale są sposoby na oszczędności

Zdaniem Agaty Karoliny Lasoty, dyrektor zarządzającej LBC Invest, relacja popytu do podaży magazynów przemawia za dalszym wzrostem czynszów, co dla inwestorów kupujących w Polsce oznacza lepszą stopę zwrotu. Na rynkach zachodnich trudno już na nie liczyć.

— W drugim półroczu rynek inwestycyjny w Polsce zdominowały na powrót transakcje z udziałem aktywów z sektora magazynowego. Połowa zakupionych obiektów znajduje się poza głównymi hubami logistycznymi — mówi Agata Karolina Lasota.

Kolejne podwyżki czynszów z pewnością nie ucieszą najemców, jednak firmy już starają się szukać oszczędności gdzie indziej. Z obserwacji zarządców wynika, że coraz częściej wybierają magazyny wyposażone w ekologiczne rozwiązania.

— Pierwszym z zielonych rozwiązań, którymi interesują się najemcy, jest obecnie fotowoltaika. Za nią plasują się odzysk ciepła, ładowarki do samochodów elektrycznych oraz gospodarowanie wodą — informuje Maciej Chmielewski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane