Brak decyzji, a nie brexit, hamuje Wielką Brytanię

opublikowano: 13-03-2019, 16:26

Gdy tylko Wielka Brytania zdecyduje się na jeden z modeli brexitu, gospodarka zacznie radzić sobie lepiej, uważa David Zahn z Franklina Templetona.

W  Izbie Gmin trwa tydzień głosowań nad uchwałami związanymi z wyjściem Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej. Po wtorkowym odrzuceniu umowy wynegocjowanej przez premier Theresę May w środę i czwartek parlament ponownie wyrazi opinię o następnych krokach w procesie brexitu. Warto jednak pamiętać, że uchwały przegłosowywane przez posłów nie zmieniają treści ustawy z 2018 r., która ustanowiła datę wyjścia Wielkiej Brytanii z UE na 30 marca 2019 r. o północy czasu brukselskiego. To oznacza, że decydujące będzie stanowisko rządu słabnącej premier May i wyjście bez porozumienia pozostaje bardzo prawdopodobną opcją.

Brexit
Zobacz więcej

Brexit fot. Bloomberg

W kwestii brexitu powiedziano już wszystko. Analitycy są zgodni, że wyjście bez porozumienia byłoby szkodliwe dla brytyjskiej gospodarki. Według Davida Zahna, szefa zespołu ds. europejskich instrumentów o stałym dochodzie Franklin Templeton Investments, to jednak nie brak porozumienia jest największą bolączką rynków, ale niepewność.

- Przedsiębiorcy nie znoszą niepewności. Z perspektywy gospodarki dużo lepsze byłoby wyjście z UE bez porozumienia niż nieustający chaos i brak zdecydowania. Jestem przekonany, że jak tylko ostateczna decyzja zostanie podjęta, Wielką Brytanię czeka boom, ponieważ od miesięcy gospodarstwa domowe i przedsiębiorcy wstrzymują konsumpcję i inwestycje, czekając na rozwiązanie problemu. Brak porozumienia byłby w krótkim okresie szkodliwy i trudny, ale przynajmniej wszyscy wiedzieliby, na czym stoją, i mogliby się dostosować  – uważa ekspert amerykańskiej firmy inwestycyjnej.

Kolejnym ważnym z perspektywy brexitu wydarzeniem będzie Rada Europejska 21 i 22 marca, na której premier May prawdopodobnie wniesie o przedłużenie traktatowego okresu na wynegocjowanie umowy.
 

fb545d1e-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Ekonomia na dzień dobry
Newsletter autorski Marcela Lesika
ZAPISZ MNIE
Ekonomia na dzień dobry
autor: Marcel Lesik
Wysyłany raz w tygodniu
Marcel Lesik
Autorski newsletter poświęcony światowej ekonomii: analizy, prognozy, badanie trendów i sprawdzanie faktów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Lesik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy