Bruksela kwestionuje pomoc dla PZL Hydral

KAP
13-11-2008, 00:00

Po stoczniach przeszedł czas na zbrojeniówkę. Hydralowi grozi zwrot prawie 160 mln zł otrzymanej pomocy i szlaban na nową.

Po stoczniach przeszedł czas na zbrojeniówkę. Hydralowi grozi zwrot prawie 160 mln zł otrzymanej pomocy i szlaban na nową.

Komisja Europejska ogłosiła, że badana przez nią pomoc publiczna dla wrocławskiego PZL Hydral (dostawca dla branży lotniczej) jest większa niż szacowano. Bruksela ocenia ją na prawie 160 mln zł i jeśli uzna, że wsparcie było udzielone niezgodnie z prawem, zażąda zwrotu pieniędzy.

— Wysokość pomocy podana przez KE wymaga wyjaśnienia. Nie może być tak — jak było w przypadku stoczni — że różnice w metodologii liczenia powodują rozbieżności w ocenie wysokości pomocy — mówi Roma Sarzyńska, rzecznik Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), do której należy PZL Hydral.

Chodzi o to, że polska strona, zarówno w przypadku stoczni, jak i Hydralu, ocenia przyznaną pomoc znacznie niżej niż Bruksela. We wrocławskiej spółce różnice sięgają około 30 mln zł.

KE analizuje udzieloną pomoc dla tej firmy, bo państwo chciałoby dać jej kolejne wsparcie, a to wymaga zgody Brukseli.

Wsparcie i restrukturyzacja PZL Hydral jest ważne dla całej wrocławskiej grupy. ARP szuka bowiem inwestora dla jej spółki zależnej PZL Wrocław, a docelowo chce sprywatyzować cały wrocławski biznes zbrojeniowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Bruksela kwestionuje pomoc dla PZL Hydral