Budżet jeszcze na plusie

opublikowano: 28-11-2017, 22:00

Po dziesięciu miesiącach 2017 r. kasa państwa odnotowała 2,7 mld zł nadwyżki. Deficyt sektora finansów publicznych wyniósł 7 mld zł.

Trwa dobra passa budżetu. Październik był kolejnym miesiącem nadwyżki przychodów nad wydatkami w państwowej kasie. Dochody wyniosły 295 mld zł, a wydatki 292,4 mld zł. W budżecie zostało więc 2,7 mld zł. Wygląda to bardzo dobrze, jeśli jednak spojrzymy, jak te liczby mają się do planów, to obraz nie jest już tak różowy.

Mateusz Morawiecki
Marek Wiśniewski

Dochody zostały zrealizowane w 90 proc. — i to jest dobra informacja, bo na koniec roku w kasie publicznej będzie więcej pieniędzy, niż zaplanowano, głównie za sprawą bardzo sprawnej pracy fiskusa: dochody z VAT po 10 miesiącach były o 21,7 proc. wyższe niż przed rokiem, z CIT o 12,4 proc., a z podatku PIT 8,5 proc. Martwi strona rozchodowa budżetu.

Skarb wydał przez dziesięć miesięcy 76 proc. zaplanowanych funduszy. Resort finansów wyjaśnia, że o tej samej porze w ubiegłym roku realizacja planu była na poziomie 79,6 proc., a niewielka różnica wynika z innego kalendarza wypłat 500+, niższych transferów do ZUS i Unii Europejskiej.

Niskie wydatki świadczą też jednak o problemach z rozruszaniem inwestycji finansowanych centralnie i współfinansowanych z funduszy unijnych. MF podał też wysokość deficytu sektora finansów publicznych, który po 10 miesiącach wyniósł 7 mld zł. Planowany deficyt budżetowy na ten rok ma wynieść 30 mld zł, a być może będzie niższy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane