BWR wykupuje akcjonariuszy

Maria Trepińska, Paweł Zielewski
opublikowano: 24-05-1999, 00:00

BWR wykupuje akcjonariuszy

MILCZENIE: Jan Blajer, prezes BWR Banku Secesyjnego, odmówił skomentowania informacji o skupowaniu walorów drobnych akcjonariuszy. fot. ARC

Drobni akcjonariusze BWR Banku Secesyjnego zaskarżą uchwałę w sprawie przejęcia większościowego pakietu akcji banku przez niemiecki koncern DaimlerChrysler. BWR próbuje wykupić ich akcje.

Uchwała o sprzedaży BWR Banku Secesyjnego zostanie zaskarżona przez drobnych akcjonariuszy. Aby nie dopuścicć do kompromitacji, BWR skupuje drobne udziały z rynku.

Na WZA BWR BS drobni akcjonariusze sprzeciwili się sprzedaży 94,76 proc. akcji banku koncernowi DaimlerChrysler. Uchwała, mimo to, przeszła. Drobni akcjonariusze uważają, że posiadane przez nich papiery (łącznie ponad 5 proc. kapitału akcyjnego i 3,29 proc. głosów na WZA) będą bezwartościowe, skoro bez zgody rady nadzorczej nie będą mogli nimi dysponować. Powołana właśnie rada banku składa się wyłącznie z przedstawicieli niemieckiego koncernu.

Nieoficjalnie wiadomo, że bank próbuje ratować sytuację i wykupić kłopotliwe udziały za pośrednictwem krakowskiej firmy Modus. Kilku akcjonariuszy otrzymało już pisemne oferty w tej sprawie.

Zgodnie z przedwstępną umową, DaimlerChrysler ma objąć 125,2 tys. akcji reprezentujących 96,31 proc. głosów na WZA. Minimalną cenę pakietu ustalono na 22,5 mln zł. Siedziba banku zostanie przeniesiona do Warszawy, a dalsza działalność skupi się na udzielaniu kredytów na zakup aut niemieckiego koncernu.

Katowicki BS na koniec 1998 roku miał 13,7 mln zł kapitałów własnych, 95,4 mln zł wynosiła jego suma bilansowa. 9,7 mln zł to wynik na działalności bankowej Banku Secesyjnego na koniec 1998 roku. Zyski brutto i netto osiągnął zaś odpowiednio w wysokości: 1,2 mln zł i 0,2 mln zł. Współczynnik wypłacalności BS wyniósł znacznie powyżej wymaganego przez NBP minimum 8 proc. — 20,9 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska, Paweł Zielewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / BWR wykupuje akcjonariuszy