Capgemini zatrudni 500 osób

opublikowano: 09-05-2019, 22:00

Firma ogłasza śmierć robotyzacji i stawia na „humanoizację”. Dlatego potrzebuje jeszcze 200 konsultantów od automatyzacji.

Od kilku lat ABSL, branżowy związek sektora usług biznesowych, zastanawia się, jak robotyzacja (RPA) wpłynie na ponad 300 tys. pracowników. Po latach zwiększania liczby miejsc pracy o 20 proc. w ubiegłym roku przyrost wyniósł 13 proc. W tym roku może nie być lepiej, jednak Capgemini, który w Polsce — w biurach w Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Opolu, Poznaniu, Warszawie i Lublinie — zatrudnia 8,5 tys. osób, nie widzi zagrożenia ze strony robotów.

INACZEJ NIŻ W KINIE:
INACZEJ NIŻ W KINIE:
Wiele firm wyobrażało sobie, że jesteśmy w stanie tworzyć roboty na poziomie C-3PO z „Gwiezdnych Wojen”. Nic bardziej mylnego. Tworzymy roboty, które chcemy jak najbardziej upodobnić do ludzi, ale za którymi wciąż stoją i będą stali ludzie — mówi Wojciech Cichoń, dyrektor zarządzający Capgemini Business Services Europe.
Fot. ARC

Człowiek niezastąpiony

— Ogłaszamy śmierć robotyzacji procesów biznesowych. Nie jesteśmy jedyną firmą, która zauważyła, że wdrożenia robotów, mające przynieść spektakularne wyniki, okazały się droższe i mniej wydajne, niż planowano. Elon Musk opóźnił sprzedaż Tesli 3, bo na liniach produkcyjnych pojawiło się za dużo automatyzacji. Potwierdzamy. Roboty nie zastąpią ludzi, nie zabiorą im pracy. Rodzi się coś, co nazywamy hiperinteligencją i humanoizacją. Roboty poszerzają nasze możliwości, potrafią się uczyć i zapamiętywać, ale muszą być częścią człowieka — mówi Piotr Grzywacz, wiceprezes zespołu transformacji biznesowej w dziale usług biznesowych Capgemini.

Wie, co mówi. Polski oddział usług biznesowych Capgemini zatrudnia prawie 4,2 tys. osób i pracujedla 60 klientów, u których wprowadza procesy biznesowe i automatyzację. Pracy dla ludzi nie ubywa, wręcz przeciwnie.

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Do końca roku chcielibyśmy zatrudnić 200 osób, głównie w Krakowie i Katowicach, ale także we Wrocławiu i Warszawie. Szukamy specjalistów od transformacji procesów, deweloperów, kreatorów robotów — wymienia Wojciech Cichoń, dyrektor zarządzający Capgemini Business Services Europe.

Pozostałe działy Capgemini w Polsce, czyli usług infrastruktury chmury (pracuje w nim 2,3 tys. osób), rozwiązań software (1,9 tys.) i aplikacji (96), też rekrutują: w tym roku firma ma urosnąć łącznie o 500 pracowników.

Telefon od przyjaciela

Polscy pracownicy Capgemini stworzyli kilka rozwiązań, w tym callboty, które odbierają rozmowy telefoniczne i je wywołują (np. informują o kwocie windykacji), chatboty (obsługują pracowników Capgemini, są połączone z bazą wiedzy i podpowiadają odpowiedź) oraz actionboty (ktoś zadaje pytanie przez chat bota, a on łączy się z action botem, który wyszukuje odpowiedzi w różnych systemach).

— Robotyzacja oznacza więcej czasu dla naszych ludzi. Co robimy z tym czasem i dlaczego potrzebujemy więcej osób? Od początku roku w naszej firmie działają laboratoria innowacji, w których dajemy pracownikom możliwość korzystania z najnowszych technologii, a oni budują prototypy wdrażane potem przez nas. Tworzymy cyfrowe modele przedsiębiorstw i pokazujemy klientom, jak ich biznes mógłby funkcjonować. Mamy galerię sztucznej inteligencji, w której pracownicy mogą przejrzeć katalog dostępnych technologii AI i ich zastosowań — mówi Wojciech Cichoń.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane