CBS News: Terroryści planują ataki na USA z użyciem trucizny

Z Chicago Joanna Trzos (PAP)
opublikowano: 21-12-2010, 20:13

Terroryści z Al-Kaidy planują zamachy polegające na zatruciu jedzenia w hotelach i restauracjach w Stanach Zjednoczonych - poinformowała amerykańska stacja telewizyjna CBS News.

O możliwym zagrożeniu amerykańskie ministerstwo bezpieczeństwa krajowego i ministerstwo rolnictwa poinformowały sektor hotelarski i restauratorów.

Informatorzy amerykańskich służb wywiadowczych potwierdzili, że doniesienia o ewentualnych atakach na punkty gastronomiczne są wiarygodne. Ma do nich dojść w kilku miejscach podczas jednego weekendu.

Zamachy z użyciem trucizn, takich jak cyjanek i rycyna, planuje przeprowadzić Al-Kaida na Półwyspie Arabskim. Ta sama grupa w październiku przyznała się do próby zamachów terrorystycznych za pomocą ładunków wybuchowych ukrytych w kasetach z tonerem do drukarek znalezionych na pokładach samolotów cargo lecących z Jemenu do USA.

Celem nowej operacji o kryptonimie "Krwotok" - jak nazwali ją terroryści - jest przeprowadzanie częstszych ataków, choć na mniejszą skalę, wymierzonych w osłabioną amerykańską gospodarkę.

Na jednej z islamistycznych stron internetowych zamieszczono nagranie wideo z instruktażem, jak przeprowadzić atak terrorystyczny z użyciem trucizny. Do zatrucia dań serwowanych w barach sałatkowych i bufetach zalecane jest wykorzystanie cyjanku i rycyny.

"Wszystko wskazuje na to, że chodzi o zatrucie żywności" - powiedziała w rozmowie z telewizją CBS News Susan Ford, profesor farmakologii na uniwersytecie St.John's w Nowym Jorku. Wyjaśniła, że już niewielka dawka trucizny, np. 250 miligramów cyjanku, może być śmiertelna.

Doniesień o możliwych atakach z użyciem trucizny bezpośrednio nie komentują przedstawiciele amerykańskiego ministerstwa bezpieczeństwa krajowego. Jego rzecznik Sean Smith powiedział w wywiadzie dla CBS, że informacje o możliwości przeprowadzenia niekonwencjonalnych ataków, które pojawiają się od co najmniej dziesięciu lat, mogą być częścią propagandy terrorystów z Al-Kaidy na Półwyspie Arabskim.

Minister bezpieczeństwa krajowego Janet Napolitano oświadczyła 6 grudnia, że "istnieją przesłanki co do przygotowywania ataków terrorystycznych przez osoby mieszkające w Stanach Zjednoczonych". We wtorek prokurator generalny USA Eric Holder oświadczył, iż zagrożenie terrorystyczne jest rzeczywiste i stałe.


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Z Chicago Joanna Trzos (PAP)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane