Centrozap pokochał Rosję

KAP
opublikowano: 17-09-2008, 00:00

Spółka z coraz większym zamachem realizuje inwestycje w Rosji. Chce nimi zarządzać z Wiednia.

Spółka z coraz większym zamachem realizuje inwestycje w Rosji. Chce nimi zarządzać z Wiednia.

30 września Centrozap zamierza wrócić na stołeczny parkiet. Opuścił go w 2003 r., bo na jego finanse fatalnie wpłynął konflikt z fiskusem. Przeprowadził jednak układ z wierzycielami, zmienił branżę z odlewniczej na drzewną i wraca z programem inwestycyjnej ekspansji — ma już koncesję na eksploatację lasów w rosyjskiej republice Komi i zamierza w tym kraju zainwestować prawie 300 mln zł. Wczoraj pokazał, jak nowa inwestycja wpłynie na jego wyniki. Prognozuje, że za pięć lat obroty sięgną 850 mln zł (8,7 mln zł na koniec czerwca 2008 r.), zysk netto 67 mln zł (1,3 mln zł).

Centrozap zakłada, że po powrocie na giełdę cena akcji sięgnie 1 zł, co da kapitalizację na poziomie około 130 mln zł. Liczy jednak, że po wykonaniu planu inwestycyjnego inwestorzy go docenią i NPV (bieżąca wartość netto) wyniesie 510 mln zł.

Tylko czy uda się uniknąć politycznego ryzyka związanego z inwestowaniem w Rosji?

— Projekt jest wpisany do programu inwestycji priorytetowych w dziedzinie zagospodarowania lasów w Rosji — podkreśla Ireneusz Król, prezes Centrozapu.

Zwiększa to nie tylko bezpieczeństwo inwestycji, lecz także daje szansę zdobycia pieniędzy publicznych (w grę wchodzi 5 mld rubli) i inwestycyjnych preferencji.

Prezes podkreśla jednak, że Polska, w odróżnieniu od innych krajów naszego regionu, nie ma z Rosją umowy o ochronie inwestycji, dlatego też Centrozap rozważa utworzenie spółki w Wiedniu, która zarządzałaby rosyjskim biznesem. Austriackie prawo i relacje z Rosją dodatkowo zwiększają bezpieczeństwo projektu.

Prezes dodaje, że spółka ma wieloletnie doświadczenie w realizacji inwestycji w Rosji i wciąż jest tam dobrze postrzegana. Budowała Kombinat Metalurgiczny w Magnitogorsku czy Zakłady Produkcji Traktorów w Kujbyszewie, Kusie i Kirowogradzie

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu