Cersanit w dół, prezes uspokaja

KZ
opublikowano: 11-07-2008, 00:00

Winą za gwałtowny spadek ceny akcji Cersanitu, prezes obciąża anonimowy fundusz inwestycyjnych.

Winą za gwałtowny spadek ceny akcji Cersanitu, prezes obciąża anonimowy fundusz inwestycyjnych.

Na zakończenie wczorajszej sesji cena akcji producenta ceramiki sanitarnej spadła o 12,6 proc., do 15 zł. To najmniej od lutego 2006 r. Już w środę na zamknięciu przecena sięgała 6 proc. Wczoraj na otwarciu notowań straty nie były duże (0,4 proc.), ale z każdą godziną było coraz gorzej.

— Nie ma racjonalnych powodów do wyprzedaży. Nie mamy problemów ze sprzedażą wyrobów ani z finansowaniem inwestycji — uspokaja Mirosław Jędrzejczyk, prezes Cersanitu.

Szef spółki zasugerował, że gwałtowna przecena może być konsekwencją wyprzedaży akcji przez jeden z funduszy inwestycyjnych, który szybko potrzebował gotówki. W akcjonariacie spółki, z udziałem powyżej 5 proc., obecne są tylko trzy fundusze emerytalne: CU OFE BPH WBK, ING OFE i OFE PZU Złota Jesień (one raczej nie sprzedawały akcji).

— Takie wyjaśnienie nie wydaje się prawdopodobne, bo gdyby któryś z funduszy był w potrzebie, nie musiałby akurat z taką stratą sprzedawać akcje Cersanitu — komentuje anonimowo makler jednego z biur.

Od początku roku kurs spółki obniżył się 55 proc. Tak znacząca przecena to konsekwencja obaw o wpływ coraz silniejszego złotego na wyniki przedsiębiorstwa. Spółka eksportuje 80 proc. produkcji, głównie w dolarach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy