Chiny chcą zrobić centrum finansowe w Makau

opublikowano: 12-12-2019, 12:07

Prezydent Xi Jinping zamierza ogłosić plan dywersyfikacji gospodarki Makau. W chińskim centrum hazardu ma powstać centrum finansowe, poinformował Reuters powołując się na anonimowe źródła.

W planach jest stworzenie w Makau giełdy. Może to zostać ogłoszone w dwudziestą rocznicę powrotu byłej portugalskiej kolonii do Chin, czyli 20 grudnia. Na giełdzie miałyby być notowane przede wszystkim obligacje. Rynek byłby dedykowany głównie start-upom oraz spółkom z krajów, których mieszkańcy posługują się językiem portugalskim, co pozwoliłoby uniknąć bezpośredniej konkurencji z giełdami w Hongkongu i Szenzen.
Prezydent Xi ma także ogłosić, że Makau, tak jak Hongkong posiadający status specjalnego regionu administracyjnego Chin, przystąpi do Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych.

Makau, jedno z kasyn i hoteli sieci Galaxy Entertainment
fot. Bloomberg

Makau potrzebuje dywersyfikacji gospodarki. Spowolnienie gospodarcze w Chinach, a także całym regionie, spowodowało spadek liczby bogaczy odwiedzających kasyna. W tym roku mogą one poinformować o pierwszym od 2016 roku spadku wpływów.

Innym motywem stworzenia w Makau centrum finansowego są tegoroczne wydarzenia w Hongkongu. Fala protestów zaszkodziła jego gospodarce. Choć Pekin nie planuje, aby Makau zastąpiło Hongkong, to chce mieć alternatywę w przypadku dalszego pogorszenia sytuacji, twierdzą źródła Reutersa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane