Chiny zapewnią popyt na surowce

Marcin Mostowy
opublikowano: 12-03-2010, 00:00

Przy obecnej, słabszej kondycji gospodarek Europy i USA, uwaga analityków rynków surowców zwrócona jest na Chiny. W ostatniej dekadzie Państwo Środka było motorem rozwoju światowej gospodarki, a podczas trwającego kryzysu uratowało popyt na surowce przed totalnym załamaniem. Nic więc dziwnego, że sytuacja gospodarcza Chin jest dokładnie monitorowana przez uczestników rynku.

Chiny zajmują trzecie miejsce na świecie pod względem PKB i nie ukrywają, że za kilkanaście lat chcą stać się liderem gospodarczym. Dynamiczny rozwój przekłada się na wzrost konsumpcji surowców. Przykładowo na rynku miedzi Chińczycy odpowiadali za ponad jedną trzecią konsumpcji tego metalu w 2009 roku, a wzrost konsumpcji w porównaniu do 2008 roku wyniósł ponad 20 proc. Chiny patrzą długoterminowo na swój rozwój, o czym świadczą coraz częstsze w ostatnim czasie akwizycje złóż surowców m.in. w Afryce. Ponadto dzięki stabilnym, rozłożonym w czasie zakupom, są w stanie uśrednić cenę surowców w długim terminie. Biorąc pod uwagę wyznaczony cel, trudno się spodziewać załamania popytu Państwa Środka na surowce w najbliższym czasie.

Pojawiają się tezy, że gospodarka chińska jest przegrzana i niemożliwe jest utrzymanie tak wysokiego wzrostu gospodarczego przez kolejne lata. Obserwowany od 2000 roku przeciętny wzrost PKB o prawie 10 procent i produkcji przemysłowej o 14 procent robi duże wrażenie. Jednak władze Chin zdają sobie sprawę z zagrożeń i reagują zaostrzeniem polityki monetarnej. Od początku roku dwukrotnie podwyższały stopy rezerw obowiązkowych w bankach, a stopy procentowe utrzymują się na znacznie wyższych poziomach niż w gospodarkach zachodnich.

Nawet jeśli gospodarka Chin zwolni, to popyt na surowce wcale nie powinien się zmniejszyć. Być może wzrost konsumpcji nie będzie już tak dynamiczny, jednak biorąc pod uwagę ilość kupowanych surowców i tak Chiny pozostaną dominującym podmiotem na rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Mostowy

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy