Ciech zapłaci za budowlane bankructwa

KMK, BLOOMBERG
22-08-2012, 00:00

Żeby zachęcić inwestorów do kupna obligacji, chemiczna spółka będzie musiała zaoferować wysokie odsetki.

Upadłość PBG i kłopoty innych przedstawicieli branży z wypłacalnością — w tym z wykupem obligacji — szkodzą spółkom, które planują emisję papierów dłużnych. Zdaniem specjalistów, inwestorzy będą wymagali od emitentów większej premii za ryzyko (a więc wyższych odsetek), szczególnie od tych którzy potrzebują kapitału na refinansowanie długu.

— Rynek obligacji korporacyjnych traci na problemachsektora budowlanego. Inwestorzy są mniej chętni do kupna obligacji przeznaczonych na refinansowane długu niż papierów emitowanych na rozwój — dodaje Dariusz Kuśmider.

Ryzyko kosztuje

W takiej sytuacji znajduje się Ciech, drugi co do wielkości producent wyrobów chemicznych w kraju. 29 sierpnia walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki zdecyduje o emisji zabezpieczonych 5-letnich obligacji krajowych o wartości do 500 mln zł i 7-letnich zagranicznych o wartości do 300 mln EUR (1,2 mld zł).

Zdaniem ekspertów, właśnie ze względu na cel inwestorzy będą żądali od Ciechu sporo wyższego oprocentowania obligacji od tego, które firma oferowała kilka lat temu przy okazji poprzedniej emisji.

— Zarząd będzie musiał liczyć się z zapłatą od 200 do 400 pkt bazowych powyżej stopy WIBOR [wynosi 5,13 proc. — red.] — mówi Dariusz Kuśmider, zarządzający KBC TFI.

Dominik Niszcz, analityk Raiffeisen Banku, oczekuje, że spread na obligacjach Ciechu przekroczy 300 pkt bazowych. W grudniu 2007 r. koncern chemiczny płacił 145 pkt bazowych powyżej WIBOR za dług z pięcioletnim terminem zapadalności. Papiery za 300 mln zł trzeba będzie spłacić pod koniec roku. W przypadku nadwyżki zebranego kapitału Ciech zrefinansuje też kredyty. Na koniec marca wartość zobowiązań wobec banków wyniosła 951 mln zł.

— Ciech potrzebuje 150-200 mln zł na zrolowanie obligacji. Firma posiada bezpieczny bufor gotówki, a jej zysk ma szansę na wzrost w kolejnych kwartałach. Udana emisja obligacji poprawi elastyczność finansową spółki — mówi Kamil Kliszcz, analityk DI BRE Banku. Na koniec marca Ciech miał 209,6 mln zł gotówki.

Akcjonariusz atutem

Zdaniem specjalistów, spółka może mieć większe problemy ze znalezieniem chętnych na dług poza Polską.

— Trudno ocenić plany sprzedaży obligacji Ciechu za granicą. Spółka jest tam mało znana. Kluczowym aspektem będzie więc zabezpieczeniepapierów — mówi Dariusz Kuśmider.

Na jakość zabezpieczenia zwraca też uwagę Marek Kuczalski, zarządzający Allianz TFI, który nie wyklucza, że kupi papiery spółki do portfela. Jego zdaniem, na korzyść spółki działa fakt, że jej głównym akcjonariuszem jest skarb państwa (ma 38,7 proc. akcji). Ciech stopniowo redukuje zadłużenie. W pierwszym kwartale relacja długu netto do EBITDA wyniosła 2,8 i była niższa niż trzy miesiące wcześniej (3,2). Według zapowiedzi zarządu, wartość wskaźnika ma spaść poniżej 2 w 2015 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KMK, BLOOMBERG

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Obligacje / Ciech zapłaci za budowlane bankructwa