Cisza przed burzą?

Arkadiusz Bebel, zarządzający w QUERCUS TFI
opublikowano: 20-11-2019, 22:00

Patrząc na sytuację makroekonomiczną i geopolityczną można rzec, że żyjemy w ciekawych czasach.

Trwa dyskusja o tym, czy gospodarka USA jest w spowolnieniu czy w recesji, toczą się negocjacje handlowe między Stanami Zjednoczonymi i Chinami, wciąż nierozwiązana jest sprawa brexitu. A to tylko wierzchołek góry lodowej, bo problemów na świecie jest zdecydowanie więcej.

Tymczasem najważniejsze rynki akcji są na szczytach, a indeks zmienności VIX spadł w pobliże najniższego poziomu w 2019 r. i wynosi około 12,5 pkt. Byki mogą powiedzieć, że indeks zmienności zawsze może być niżej, i przywołać 2017 r., gdy VIX spadł poniżej 10 pkt. Niedźwiedzie mogą natomiast przypomnieć, że statystycznie kilka razy do roku następuje korekta na rynku, która powoduje wzrost indeksu zmienności powyżej 15 pkt.

Patrząc na historię notowań, korekty na rynkach akcji i wynikający z tego wzrost strachu/zmienności będą się zdarzać w przyszłości. Taka jest natura inwestorów, że po okresie euforii przychodzi etap strachu. Z drugiej strony należy również pamiętać, że po wzroście zmienności zwykle następuje uspokojenie nastrojów, a początkowe ryzyko często nie materializuje się lub jego negatywna skala nie jest aż tak duża. Dlatego warto patrzeć na indeks zmienności w kontekście zarzadzania alokacją portfela inwestycyjnego. Warren Buffett wielokrotnie powtarzał, żeby mieć poduszkę płynności, aby w okresie wyprzedaży na rynku akcji mieć za co kupować. Myślę, że te słowa są szczególnie istotne obecnie, gdy rynki są na szczytach, a Warren Buffett przygotował już na zakupy ponad 100 mld USD.

Podsumowując, na rynkach zapanował spokój i wydaje się, że w krótkim terminie nic nie powinno tego zmienić. Urok rynku i czarnych łabędzi jest jednak taki, że czasami pojawiają się nieprzewidywalne zdarzenia, które zmieniają nastawienie inwestorów. Warto o tym pamiętać i być gotowym do kupna akcji po ewentualnych spadkach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Arkadiusz Bebel, zarządzający w QUERCUS TFI

Polecane