CITIBANK: PRZEZ BANK HANDLOWY DO PKO BP

Beata Tomaszkiewicz
08-02-2000, 00:00

CITIBANK: PRZEZ BANK HANDLOWY DO PKO BP

Commerzbank będzie mógł albo sprzedać BRE, albo dokupić mu sieć detaliczną

Po tym, jak Citibank wystąpił do KNB o zgodę na zakup do 75 proc. akcji BHW, szanse na doprowadzenie do połączenia Handlowego z BRE Bankiem poważnie zmalały. A fiasko fuzji postawiłoby oba banki na zupełnie nowych i niekoniecznie komfortowych pozycjach.

Czy po piątkowej informacji o wniosku Citibanku niemiecki Commerzbank, który dążył do fuzji BRE-BHW, stoi już na straconej pozycji. Nasi wczorajsi rozmówcy byli podzieleni. Część z nich jest przekonana, że Citi ma już poparcie PZU i Skarbu Państwa, więc może przekonać do swojej oferty wystarczająco wielu akcjonariuszy, by w najbliższych dniach zniweczyć plany Niemców.

Ale wielu analityków ma nadal wątpliwości.

— Wiele zależy też od JP Morgan, Zurich i Swedbanku, czyli stabilnych udziałowców BHW. Nie wiadomo bowiem, czy Commerzbank miał od nich obietnicę odsprzedaży udziałów. Jeśli było takie uzgodnienie, to Niemcy są w stanie zablokować przejęcie BHW przez Amerykanów — uważa Andrzej Powierża, doradca inwestycyjny Wood & Company.

Doradca dodaje, że Zurich prawdopodobnie będzie chciał sprzedać swoje udziały (już odkupił udziały BHW w dwóch towarzystwach ubezpieczeniowych), natomiast JP Morgan może być skłonny jeszcze je zatrzymać.

— Jeśli w ciągu tygodnia Commerzbank nie wyda w sprawie BHW komunikatu, to będzie znaczyło, że nie zamierza już walczyć. W takim wypadku sam może być skłonny do odsprzedaży swoich akcji. Pozbędą się ich też spółki, które kupowały papiery na jego zlecenie — twierdzi Marek Juraś, doradca inwestycyjny Erste.

Sami sobie winni

Analitycy zwracają uwagę, że Niemcy upierając się przy parytecie wymiany akcji BRE i BHW sami siebie postawili pod ścianą.

— Gdy Citibank ogłosi wezwanie na akcje BHW, wszyscy na tym skorzystają. Zarówno PZU, bo samo domagało się równej ceny dla wszystkich, jak i pozostali inwestorzy, gdyż otrzymają cenę wyższą od rynkowej. Choć premia nie będzie wielka, bo kurs akcji BHW jest już mocno wywindowany — uważa Marek Juraś.

Strategia przyjęta przez Niemców wydaje się obecnie mało logiczna. Zaprzepaszczają bowiem nie tylko swoje szanse na przejęcie BHW, ale też szanse BRE na stworzenie najsilniejszego korporacyjnego banku. W dodatku, po przejęciu Handlowego przez Citibank, stanie się on największym zagrożeniem właśnie dla BRE.

Ożenić BRE Bank

W tej sytuacji jest więcej niż pewne, że BRE utraci swoją pozycję lidera na rynku bankowości korporacyjnej. Jego poważnym problemem pozostanie brak taniego pieniądza z depozytów, gdy Handlowy przeciwnie, zostanie pod tym względem poważnie wzmocniony.

— Z tej sytuacji są dwa wyjścia. Pierwsze to takie, że BRE kupi jeden z banków detalicznych, np. Powszechny Bank Kredytowy, jeśli porozumieją się ich inwestorzy. Drugie — zniechęcony Commerzbank wycofa się z BRE odsprzedając udziały np. HypoVereins Bankowi, partnerowi BPH lub AIB, właścicielowi WBK i Banku Zachodniego — twierdzi Marek Juraś.

Sięganie po detal

Obecnie obserwatorów rynku zastanawia, czy wejście Citibanku do BHW będzie stanowić początek kampanii o przejęcie PKO BP. BHW razem z największym detalistą utworzyły OFE Bankowy, szósty na rynku pod względem wartości aktywów. Banki deklarują też współpracę na innych polach. Wciąż też powracają plany wejścia Handlowego do PKO BP.

— Dzięki powiązaniom z BHW Citibank będzie próbował być korporacyjnym partnerem dla PKO BP. Dodatkowo w przyszłości może nastąpić poważna segmentacja klientów detalicznych. Nowy Handlowy obsługiwałby grupę najbardziej zamożnych, a PKO BP pozostałby bankiem ciułaczy — uważa Andrzej Powierża.

— Amerykanie wielokrotnie podkreślali zainteresowanie PKO BP. Jeszcze w połowie grudnia twierdzili, że będą chcieli brać udział w jego prywatyzacji. Teraz, gdy resort skarbu zapowiedział enigmatycznie, że bank ten będzie prywatyzowany przez kapitał polski, sam Citibank nie miałby szans — twierdzi inny nasz rozmówca.

Jednak są i tacy, którzy twierdzą, że PKO BP dla Citibanku jest bez znaczenia.

— Najważniejsze dla Amerykanów jest to, że razem z BHW stworzą najsilniejszy na rynku bank korporacyjny — sądzi Marek Juraś.

Analitycy są jednak zgodni, że jeśli BHW zostanie połączony z Citibankiem Polska, powstanie bank, który zagrozi każdemu, zarówno największym instytucjom detalicznym (PKO BP i Pekao SA), korporacyjnym (BRE) jak i oddziałom banków zagranicznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / CITIBANK: PRZEZ BANK HANDLOWY DO PKO BP