Czas na przełom na WIG?

Tomasz Hońdo starszy analityk Quercus TFI
opublikowano: 13-03-2019, 15:22

Dziś porcja statystyk i porównań dotyczących WIG-u. Ciekawostką jest fakt, że od ustanowienia przez ten indeks ostatniej cyklicznej górki (I 2018) minęło już ponad 13 miesięcy. Na tym etapie można wysnuć nowe wnioski na temat tego jak owe zejście WIG-u ze szczytów wygląda w porównaniu z poprzednimi tego typu epizodami.

Pierwsza ciekawostka - dla przypomnienia ostatnia górka (I 2018) niemal idealnie pokryła się ze szczytem z 2007 roku.

Na tym etapie widać już wyraźnie, że nie przerabiamy powtórki z ostatniej dotkliwej bessy. A jeszcze po pierwszych 100. sesjach od szczytu wcale nie było to takie oczywiste...

O wiele większe podobieństwo widać względem dwóch głębokich korekt, które się rozegrały od czasu wspomnianej bessy.

Tutaj pojawia się kolejna ciekawostka - gdyby ta druga analogia miała się utrzymać, to już niebawem (pod koniec marca) WIG znajdzie się z punkcie, który w przypadku poprzednich dwóch ścieżek był optymalnym momentem do zakupów akcji przed nadchodzącą falą hossy.

Jest to o tyle ciekawe, że z punktu widzenia analizy technicznej WIG tkwi w tzw. konsolidacji (trendzie bocznym). Ewentualne przebicie poziomu oporu mogłoby według książkowych schematów sygnalizować wejście w trend wzrostowy.

Reasumując, historyczne porównania sugerują raczej, że zachowanie WIG-u w ostatnich kilkunastu miesiącach to nie jest powtórka bessy rozpoczętej w 2007 roku. Zachowanie indeksu ciągle bardziej przypomina dwie poprzednie głębsze korekty (2011, 2015). Jeśli ta analogia jest trafna, to dochodzimy teoretycznie do dość ważnego punktu. tomasz.hondo@quercustfi.pl Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Hońdo starszy analityk Quercus TFI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu