Dawni liderzy mają się dobrze

Marta Sieliwierstow
opublikowano: 14-12-2009, 00:00

Dziesięć lat, w czasie których opracowujemy rankingi Gazel Biznesu, to okres systematycznego powiększania się ich "stadka". Zawsze jednak tempo galopowi grupy nadawali krajowi liderzy – sprawdźmy co u nich słychać?

Nawet teraz, kiedy cała gospodarka zwalnia, Gazele łatwo się nie poddają dekoniunkturze. Być może sukcesy zwycięzców poprzednich edycji rankingu nie są już tak spektakularne jak przed laty, a niektóre ambitne plany trzeba było odłożyć na później, ale mimo to dawni liderzy posuwają się do przodu.

Różnorodność

Na pierwszym stopniu podium stawały firmy z różnych zakątków Polski — od morza aż po Tatry i działające w różnych branżach — zajmujące się produkcją komputerów, szklanych schodów, hutnictwem, handlujące paliwem czy budujące domy. Różniły się wielkością, pomysłem na biznes i planami, ale jedno, co je łączyło, to przekuwanie pasji i zainteresowań w prężnie działające przedsiębiorstwa.

Z dziewięciu dotychczasowych zwycięzców tylko jedna firma przestała istnieć. Pozostałe mimo mniejszych lub większych problemów działają i zapewniają, że będą, jeszcze długo.

W pierwszym rankingu, w 2000 r., na czele "stada" Gazel stanęła firma Donnelley Polish American, która wówczas, zaledwie po 7 latach działania na polskim rynku, była już jednym z najważniejszych w kraju przedsiębiorstw poligraficznych. Do dzisiaj tę pozycję nie tylko utrzymała, ale i umocniła. Jest jedną z największych firm zajmujących się drukiem gazet i czasopism.

Wolniejszy galop

Wyznaczone już w pierwszym rankingu standardy utrzymywały także kolejne firmy przejmujące "koszulkę" lidera. W 2001 r. aż na dwa lata przywództwo wśród Gazel objęła firma Elektrim Volt z Warszawy. Ten fakt nie dziwi, kiedy spojrzymy na wyniki. W 2001 r. obroty spółki wzrosły o 911 proc. Rok później było jeszcze lepiej, a obroty wzrosły o ponad 1,6 tys. proc. Mimo że teraz firma matka — Elektrim, ma problemy, a Elektrim Volt czeka na dalsze decyzje, jakie zapadną "na górze", to jako samodzielna jednostka działa dobrze i zapewnia, że kryzysu nie odczuwa.

Na kolejne dwa lata rządy wśród gazel objęły przedsiębiorstwa działające w branży budowlanej. W 2003 r. na pierwszym miejscu stanęła firma Wojdyła — Budownictwo z Rabki. Mimo że 2009 r. jest dla tego sektora gospodarki szczególnie trudny, Gazela z Małopolski nie rezygnuje z ambitnych planów. W centrum Wrocławia buduje nowoczesny kompleks biurowo-usługowy Wojdyła Business Park. Z budownictwem związana była także zwycięska Gazela z 2004 r. — firma Celt-Glas, specjalizująca się w dostawie półproduktów wykorzystywanych w budownictwie, w ofercie ma m.in. szkło hartowane, szklane schody i ściany.

Kolejne lata przyniosły większą różnorodność wśród zwycięskich firm. W 2005 r. pierwsze miejsce zajęło przedsiębiorstwo Automatyki Hutniczej VAI Polska, które dostarcza urządzenia i rozwiązania, dzięki którym mogą działać największe huty na świecie. Powoli po zwycięstwo pięła się PC Factory, która w 2005 r. zajęła 3 miejsce w rankingu ogólnopolskim, a w rok później święciła już triumfy na pierwszym miejscu.

Dotychczas tylko laureat rankingu z roku 2007 zaprzestał działalność. Firma Sting Polska jest w likwidacji.

Ubiegłoroczny zwycięzca– spółka Trans-Kol-Paliwa, choć nie powtórzyła sukcesu i nie zakwalifikowała się ponownie do naszego zestawienia, to jednak istnieje i radzi sobie nieźle jak na czas kryzysu.

Kryzys, który daje się we znaki nawet największym koncernom, dla Gazel jest jeszcze bardziej niebezpieczny. Utrata jednego znaczącego klienta czasami decyduje o ich istnieniu. Również utrudniony dostęp do źródeł finansowania nie ułatwia im życia. Spowolnienie, z którym gospodarka boryka się od ponad roku, jest już drugim kryzysem od kiedy opracowujemy nasz ranking. Gazele radzą sobie z nim nie najgorzej — świadczy o tym również to, że aż 1598 zeszłorocznych laureatów znalazło się na naszej jubileuszowej, dziesiątej liście.

2000

Donelly Polish American

James T. Mauek

2001

Elektrim – Volt,

prezes Włodzimierz Tyszko

2002

Elektrim – Volt,

prezes Wojciech Kułagowski

2003

Wojdyła – Budownictwo,

prezes Stanisław Wojdyła

2004

Celt – Glas,

właściciel Arkadiusz Muś

2005

Przedsiębiorstwo Automatyki Hutniczej VAI Polska,

prezes Waldemar Szewczyk

2006

PC Faktory,

wiceprezes Paweł Łasak

2007

Sting Polska,

prezes Adam Guzowski

2008

prezes Zenon Sobczak

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dawni liderzy mają się dobrze