DM BZ WBK: informacje ze spółek

05-04-2002, 09:54

Prokom zamierza zwiększyć zaangażowanie w Radio Plus w związku bliską perspektywą wejścia do tej rozgłośni inwestora strategicznego. Jednocześnie Prokom podał, ze nie zamierza dalej finansować Telewizji Familijnej, której jest akcjonariuszem, nie oznacza to rezygnacji z inwestycji na krajowym rynku medialnym, czego dowodem ma być właśnie inwestycja w katolickie Radio Plus. Tymczasem zarząd Familijnej w oświadczeniu przesłanym PAP powtarza, że zgodnie z zaleceniami walnego zgromadzenia akcjonariuszy będzie domagał się należności od Prokomu, choć "boleje nad trudną sytuacją finansową Prokomu". Prokom nie zamierza zwrócić pieniędzy bo - jak argumentuje - dalsze zaangażowanie w Familijną nie ma racjonalnego uzasadnienia. Według Prokomu, sytuacja finansowa telewizji nie rokuje nadziei na poprawę. Dlatego na czwartkowym nadzwyczajnym WZA Prokom opowiedział się za likwidacją spółki Telewizja Familijna.

BRE Bank i Eastbridge do piątku przedstawi Elektrimowi ofertę kupna 49 proc. udziałów w Elektrimie Telekomunikacja za 400 mln euro. Eastbridge chce też w konsorcjum z Citigroup przejąć od Vivendi kolejne 49 proc. udziałów ET. Pozostałe 2 proc. spółki miałoby zostać w rękach Vivendi. Później udziały mają zostać skonsolidowane i sprzedane inwestorowi branżowemu, którym może być Deutsche Telekom, posiadający w PTC 49 proc. udziałów. Elektrim liczy, że sprzedaż 49-procentowego pakietu akcji w ET pozwoli pozyskać tyle środków, że możliwe będzie spłacenie długów obligacyjnych o wartości niemal pół mld euro. Dodatkowo BRE ściągnął z kont Elektrimu 52 mln zł z tytułu poręczenia dawnego kredytu dla El-Netu.

BRE przygotowuje na II połowę maja kolejną emisję listów zastawnych o równowartości 20 mln USD, a na przełomie III i IV kwartału publiczną emisję o wartości 100 mln zł.

Netia na NWZA w dniu 4 kwietnia 2002 podjęło uchwały w sprawie zmiany statutu Spółki w zakresie warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego Spółki oraz upoważniło Zarząd do emisji obligacji z prawem pierwszeństwa objęcia akcji Netii (warrantów). Uchwały podjete przez walne zgromadzenie Spółki związane są z przeprowadzaną obecnie restrukturyzacją zadłużenia Netii i mają na celu emisję obligacji (warrantów) dla dotychczasowych akjonariuszy Spółki oraz dla celów planu premiowania akcjami, który zostanie przyjęty przez Radę Nadzorczą Spółki dla grupy Netia. Grupa akcjonariuszy mniejszościowych zgłosiła sprzeciwy do niektórych części podjętych uchwał. Netia wyemituje do 83,2 mln akcji, z których do 64,8 mln trafi w ciągu dwóch-trzech lat do dotychczasowych akcjonariuszy, a do 18,3 mln mają otrzymać pracownicy oraz zarząd spółki. Netia jest winna wierzycielom 850 mln USD.

KGHM zamierza podjąć decyzje co do przyszłości kilkudziesięciu spółek, w których posiada większościowe udziały. Ma to służyć budowie silnej grupy kapitałowej, która jest elementem tworzonej w KGHM strategii. Głównym celem w strategii budowanej dla KGHM i dla każdej z 28 spółek zależnych jest trwałe zejście z kosztami. KGHM nastawiony jest na obniżenie kosztów produkcji miedzi do poziomu 1500 USD za tonę na koniec 2002 roku, z 1554 USD za tonę w roku 2001.

Bankers Trust Company zmniejszył zaangażowanie w KGHM i posiada 29.342.160 akcji, co stanowi 14,67 proc. kapitału zakładowego.

Orbis - Francuska grupa Accor, będąca inwestorem strategicznym Orbisu SA, do końca tego roku podejmie decyzję o sposobie połączenia Orbisu i spółki Hekon, która zarządza jej 9 hotelami w Polsce. Orbis SA sprzeda swoje udziały w spółkach Autostrada Wielkopolska i Polcard. Pozyskane z tych transakcji środki pozwolą mu w części sfinansować przejęcie 14 hoteli od spółki Hekon, która w 100 proc. należy do Accoru.

4Media wyemituje 18 mln akcji serii H po cenie emisyjnej 1,80 zł. Akcje obejmie MediaInvest Emisja akcji serii H skierowana zostaje w drodze subskrypcji prywatnej dla MediaInvets Sp. z o.o. w zamian za wkład niepieniężny w postaci wierzytelności MediaInvest wobec 4Media o wartości 32,4 mln zł wynikający z emisji bonów" - napisano w komunikacie. Zapisy na akcje będą przyjmowane od 8 do 9 kwietnia. Spółka poinformowała, że celem emisji akcji serii H jest redukcja jej zobowiązań i zmiana struktury finansowania.

AMERBANK zaakceptowała program naprawczy. Zarząd Banku poinformował, iż Komisja Nadzoru Bankowego zaakceptowała, przedłożony przez Bank, program postępowania naprawczego na lata 2001-2004 stwierdzając, że stwarza on przesłanki do trwałej poprawy sytuacji ekonomiczno-finansowej Banku. trendu spadkowego, która znajduje się na poziomie 1.337 pkt.

DM BZ WBK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DM BZ WBK: informacje ze spółek