Draghi: gospodarka eurolandu nie zmierza w stronę recesji

opublikowano: 16-01-2019, 10:54

Gospodarka strefy euro nie zmierza w kierunku recesji, mimo że spowalniająca dynamika podkreśla potrzebę bodźców ze strony Europejskiego Banku Centralnego, twierdzi prezes tej instytucji, Mario Draghi.

Pytanie, które powinniśmy zadać, brzmi: czy jest to spadek, czy też dążenie do recesji – powiedział Draghi członkom Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. 

Mario Draghi, szef EBC
Zobacz więcej

Mario Draghi, szef EBC fot. REUTERS/Francois Lenoir /Forum

Odpowiedź, której udzielamy brzmi: nie, to spowolnienie, które nie zmierza w kierunku recesji. Ale może być potrwać dłużej niż się spodziewano wcześniej – wyjaśnia szef EBC.

W ostatnich tygodniach pojawił się szereg rozczarowujących danych z całej dziewiętnastonarodowej strefy euro, poddając w wątpliwość perspektywy gospodarcze i skłaniając inwestorów do zadania sobie pytania, czy bank centralny będzie w tym roku w stanie zacząć podnosić stopy procentowe. 

Na 24 stycznia zaplanowane jest najbliższe posiedzenie władz monetarnych eurolandu, pierwsze od zakończenia skupu aktywów w grudniu.

Nadal obserwujemy sytuację, w której konsumpcja rośnie, jest relatywnie silna, inwestycje wciąż rosną, wspierane przez naszą politykę pieniężną, wzrost eksportu jest nadal dobry, a rynek pracy jest nadal bardzo silny - powiedział Draghi. A wszystko to dzieje się przy niskich i coraz  niższych wskaźnikach wzrostu (PKB – red.) – dodaje oficjel.

Wypowiedź Draghiego miała miejsce po raporcie nt. niemieckiej gospodarki (największej w Europie), która w 2018 r. rozwijała się najwolniej od pięciu lat, tylko nieznacznie unikając recesji. Draghi potwierdził, że EBC planuje utrzymać stopy procentowe na obecnym poziomie i na pewien czas reinwestować dług, który stał się wymagalny.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy