Duży spadek rentowności polskich obligacji

opublikowano: 22-06-2022, 16:52
aktualizacja: 23-06-2022, 10:08
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Rentowność polskich obligacji skarbowych mocno spadła we wtorek i środę, co ekonomiści wiążą m.in. z obawami o recesję w USA i Polsce. W czwartek po krótkiej stabilizacji spadek jest kontynuowany.

“W ciągu dwóch dni rentowność krajowej 10-latki obniżyła się o około 90 pkt baz.. Po przekroczeniu 8 proc. przez rentowności 10-latki prawdopodobnie pojawiło się większe zainteresowanie z zagranicy. W połączeniu z niską płynnością skutkiem była bardzo wysoka zmienność” - relacjonują ekonomiści ING.

Tylko w środę rentowność obligacji 10-letniej spadła o niemal 50 pkt baz do 7,13 proc. Dwa dni temu szczyt wyznaczono na poziomie 8,12 proc. Od tego czasu pojawiły się jednak pierwsze jaskółki nadchodzącego spowolnienia gospodarczego na Wisłą (słabsze od oczekiwań dane o wzroście płac i sprzedaży detalicznej). Głośno też o ryzyku rychłego wejścia USA w recesję (więcej o tym w czwartek w “PB”). Takiego scenariusza wskutek podwyżek stóp nie wykluczył Jerome Powell, zeznający wczoraj przed Senatem.

W czwartek po rozpoczęciu handlu rentowność obligacji 10-letniej poszła kilka pkt baz. w górę, ale szybko zawróciła i spadła o 16 pkt baz. do poniżej 7 proc. To konsekwencja najświeższych danych o koniunkturze konsumenckiej, która po raz kolejny znacząco się pogorszyła i jest to spadek mocniejszy od oczekiwań.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane