Dzień w biznesie, 14 maja

Przegapiłeś środę? Pomagamy to nadrobić.

Wydarzenia dnia
Kulisy napaści na szefa KNF
Policja ani prokuratura nie mają pojęcia, kto i dlaczego miesiąc temu brutalnie pobił Wojciecha Kwaśniaka, wiceprzewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Urzędnicy komisji dostali policyjną ochronę.
Więcej>>

Polskie wynalazki obsypane złotem
Polacy zdobyli aż 32 medale na zakończonych niedawno Targach Wynalazczości „Concours Lepine”, organizowanych w Paryżu.  Złoto przyznano m.in. Zespołowi Szkół nr 5 oraz Centrum Kształcenia Praktycznego w Jastrzębiu-Zdroju za projekt latarki dla niewidomych, która ułatwia niepełnosprawnym poruszanie się.
Więcej>>

Policjant zabierze prawo jazdy od ręki
Kierowca, który przekroczy prędkość o 50 km/h będzie musiał się liczyć z możliwością natychmiastowej utraty prawa jazdy, informuje „Rzeczpospolita”.
Więcej>>

PZU idzie w celebrytów
Zapewniamy spokój — tak od czwartku będzie się reklamował  PZU, sięgając po celebrytę — filmowego Jacka Stronga, czyli Marcina Dorocińskiego. Taka strategia to nie chocholi taniec, lecz pląsy ku wyższym zyskom
Więcej>>Giełda
Giełdowe indeksy coraz wyżej
W czasie środowej sesji kontrolę nad notowaniami nadal utrzymywali kupujący. Mimo korekty na głównych parkietach nad Wisłą zyskały indeksy wszystkich segmentów rynku. Drugą sesję z rzędu o 0,5 proc. z ośmiomiesięcznego dołka odbijał się WIG250. Choć w skali globalnej na nastrojach ciążyło przyspieszenie inflacji w USA, to jednak w Warszawie zwyżki zanotowało 17 spośród 30 blue chipów. O 3,2 proc. do góry poszły notowania TVN. W pierwszym kwartale spółka zanotowała 11,1 mln zł zysku netto. Rok temu odnotowała 43,8 mln zł straty. O 2,4 proc. odbił się kurs PZU. Spółka chce wypłacić z ubiegłorocznego zysku jeszcze 34 zł dywidendy.

Amica szybko wróci do formy (ANALIZA TECHNICZNA)
Korekta na rynku akcji wielkopolskiego producenta sprzętu AGD zbliża się do końca, wynika z analizy technicznej. W średnim terminie kurs powinien ponownie zacząć zmierzać w stronę górnego ograniczenia długoterminowego kanału zwyżkującego. Obecnie przebiega ono na wysokości 150 zł, co oznacza przynajmniej 50-procentowy potencjał zwyżek.

Długoterminowy kanał zwyżkujący, widoczny w notowaniach Amiki. Źródło: „PB”, Bloomberg.
Więcej>>


Waluty
Inflacja nie pozwoliła na sprzedaż dolara
Wobec spokojnych nastrojów na rynkach notowania euro do dolara zastygły w pobliżu pięciotygodniowego minimum. Na większą realizację zysków z długich pozycji na dolarze nie pozwoliły dane wskazujące na wzrost inflacji producentów za oceanem do 2,1 proc. Lekko wobec obu głównych walut osłabił się złoty. Z trzymiesięcznego maksimum wobec złotego osunęły się jednak notowania funta. Brytyjska waluta należała w środę do najsłabszych walut, czemu zapobiec nie zdołała zapowiedź szefa Banku Anglii, że gospodarka z Wysp będzie w końcu potrzebowała podwyżki stóp procentowych.


Z rynków
Dobry moment na zakupy akcji? Tak, ale...
Nastroje inwestorów indywidualnych są na poziomie, który w poprzednich latach zwiastował przełom na giełdzie - zwracają uwagę analitycy Eques Investment TFI. "Zwykle po okresach tak słabych nastrojów wśród inwestorów, którym towarzyszyła utrzymująca się od co najmniej kilku tygodni wyraźna słabość „maluchów”, warto było postawić na ten segment rynku" - głosi raport Eques.
Więcej>>

„W Polsce możliwa jest deflacja”
Zejście inflacji do 0,3 proc. pokazuje, że nie można wykluczyć przejściowego spadku cen w naszej gospodarce - mówi Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.
Więcej>>

„Ten surowiec da zarobić 43 proc.”
Zakaz eksportu niklu z Indonezji wypchnie ceny metalu o kolejne 43 proc. w górę, przewiduje bank Citigroup. Od początku roku notowania surowca poszły w górę aż o 51 proc., dzięki czemu jest on najlepiej zachowującym się metalem.
Więcej>>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy