Dzień w biznesie, 18 marca

Przegapiłeś wtorek? Pomagamy to nadrobić.

Wydarzenia dnia
Volkswagen wybuduje fabrykę we Wrześni
Inwestycja niemieckiego koncernu będzie warta prawie 3,4 mld zł i będzie się wiązała z utworzeniem ponad 2,3 tys. miejsc pracy.
Więcej>>

Putin włączył Krym do Rosji
Prezydent Rosji Władimir Putin w nadzwyczajnym orędziu powiedział we wtorek, że władze Krymu, ogłaszając niepodległość, skorzystały z precedensu Kosowa, który stworzył Zachód. Zakończył przemówienie podpisaniem traktatu o przyłączeniu Krymu do Rosji.
Więcej>>

Cięcia wyszły LOT na plus
Przewoźnik pozytywnie zaskoczy wynikami za ubiegły rok. Z informacji „PB” wynika, że spółka po raz pierwszy od wielu lat zarobiła na lataniu.
Więcej>>

Polskie innowacje zaczynają coś znaczyć
W produkcji zaawansowanej technologii Polska w 2013 r. awansowała na 14. pozycję na świecie, podczas gdy jeszcze w 2000 r. była na 21., wynika z raportu Oxford Economics, przygotowanego dla banku HSBC. Przegoniliśmy m.in. tak duże państwa jak Indie, Brazylię czy Turcję.
Więcej>>Giełda
Warszawa została z tyłu
We wtorek warszawscy inwestorzy nie dołączyli do kolegów z głównych parkietów, którzy napełniali portfele akcjami. Lekkie zwyżki przeważały na szerokim rynku, jednak WIG20 stracił 0,6 proc. Spadkowe nastroje dominowały branży paliwowej. Wśród trzech najbardziej zniżkujących blue chipów znalazły się zarówno PKN Orlen (-2,4 proc.), jak i Lotos (-1,8 proc.). Trwało jednak odreagowanie na akcjach ukraińskiego Kernela (+4,8 proc.), którego kurs od początku roku wciąż utrzymuje się na 29 proc. minusie. Aż o 13,3 proc. odbiły notowania innej ukraińskie spółki – Asbisu, przewodząc zwyżkom wśród emitentów z indeksu sWIG80. Do zniżek, rozpoczętych po podaniu informacji o przełożeniu premiery trzeciej edycji gry „Wiedźmin”, powrócił jednak CD Projekt (-4,1 proc.), największy spadkowicz w indeksie mWIG40.


Waluty
Dolar próbuje pobić rekord słabości
Złoty lekko umocnił się do głównych walut, po tym jak inwestorzy korzystnie przyjęli wystąpienie Władymira Putina, zapowiadające rezygnację z dalszej dezintegracji Ukrainy. Równie pozytywna nie była reakcja na rynku hrywny. Ukraińska waluta powróciła do dynamicznych zniżek, tracąc wobec dolara ponad 4 proc. Spokojnie było natomiast na głównej światowej parze, EURUSD. Notowania euro osuwały się nieznacznie z 2,5 letniego szczytu wobec dolara.


Z rynków
Sobolewski ostro krytykuje następców
Jeśli alians z giełdą w Wiedniu zostanie zawarty przy obecnej jakości myśli strategicznej i biznesowej GPW, może on wywołać negatywne skutki dla polskiego rynku kapitałowej i całej gospodarki – napisał Ludwik Sobolewski w komentarzu dla „Gazety Wyborczej”.
Więcej>>

“Chiński Lehman może nadejść w każdej chwili”
Chińskiej gospodarce w każdej chwili grozi powtórka z kryzysu, jaki pięć lat temu przetoczył się przez gospodarkę światową, ocenia firma analityczna Lombard Street Research. „Jeśli kryzys zostanie odwleczony poprzez zaniechanie reform, będzie znacznie głębszy – komentowała Diana Choyleva z Lombard Street Research.
Więcej>>

UBS: Metalom szlachetnym grozi wyprzedaż
Duży udział pozycji spekulacyjnych zwiększa ryzyko przeceny platyny, palladu i innych metali szlachetnych, ocenia bank UBS.
Więcej>>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane