Dzień w biznesie – 5 grudnia

Przegapiłeś czwartek? Pomagamy to nadrobić.

Pobierz raport "Dzień w Biznesie"

Wydarzenia dnia

BNP Paribas przejmuje BGŻ za 4,2 mld zł
BNP Paribas przejmie od Rabobanku za 4,2 mld zł 98,5 proc. akcji Banku BGŻ. Zamknięcie transakcji jest uzależnione od dostarczenia przez strony ostatecznej dokumentacji oraz uzyskania niezbędnych zgód od właściwych organów regulacyjnych.
Więcej>>

Ponad stu ekonomistów i prawników przeciw demontażowi OFE
Znani polscy ekonomiści i prawnicy podpisali oświadczenia, w których wyrazili swój sprzeciw wobec demontażowi reformy emerytalnej. Wśród sygnatariuszy Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, Włodzimierz Cimoszewicz, były premier i Leszek Balcerowicz.
Więcej>>

Nowy fundusz Jakubasa ma 3 mld zł na inwestycje
Fundusz Inwestycji Polskich (FIP), nowy wehikuł finansowy założony przez Zbigniewa Jakubasa i Mennicę Polską, rozmawia na temat przejęcia 2-3 polskich firm z sektora przemysłowego, poinformował inwestor. Według niego, FIP wraz z partnerami może praktycznie "od ręki" zainwestować 3 mld zł.
Więcej>>

Newag zyskał w debiucie 22 proc.
Akcje Newagu zadebiutowały na GPW po kursie 22,95 zł, by zamknąć dzień na pułapie 23,2 zł, o 22 proc. wyższym od ceny emisyjnej. Grupa kapitałowa Newag zajmuje się produkcją, modernizacją oraz naprawami taboru kolejowego i szynowego.
Więcej>>


Giełda
Bez odbicia po wyprzedaży
W czwartek tempo przeceny na giełdzie warszawskiej wyhamowało, jednak obserwować można było dalszy ciąg zniżek na globalnych rynkach. Nie pomogły kolejne świetne dane z gospodarki amerykańskiej. Po rewizji wzrost gospodarczy za trzeci kwartał wyniósł 3,6 proc. (co oznaczało najszybszy wzrost od półtora roku), choć oczekiwano wyniku sięgającego 2,9 proc. Równie dobre były cotygodniowe dane o nowych zasiłkach dla bezrobotnych oraz odczyt zamówień na dobra trwałego użytku. Po czterech dniach wyprzedaży bieżący tydzień może być najgorszy przynajmniej od sierpnia. Od ubiegłego piątku WIG zniżkuje 3,8 proc, a DAX jest na 3,4 proc. minusie.

Hossie przybywa siwych włosów (WYKRES DNIA)
Obecny rynek byka na giełdzie nowojorskiej właśnie zrównał się z historycznymi średnimi – wynika z wykresu sporządzonego przez towarzystwo T. Rowe Price. Hossa „przeżyła” już sześć poprzedniczek, a jeśli potrwa kolejne cztery miesiące,  będzie dłuższa od kolejnych trzech. Nie da się więc ukryć, że dla hossy za oceanem zegar zaczął już tykać.
Rynki byka zanotowane od roku 1928 z naniesionym czasem trwania w miesiącach (oś pozioma) i skalą zwyżek w proc. (oś pionowa.). Wykreślone linie - pozioma i pionowa - oznaczają długość i skalę zwyżek w przeciętnej hossie. Źródło: T. Rowe Price, BusinessInsider.
Więcej>>


Waluty
Dolar słabszy po posiedzeniu EBC
Czwartkowy handel na rynkach walutowych przebiegał pod znakiem dominacji sprzedających dolara. Wobec euro „zielony” stracił 0,5 proc., a względem złotego osłabił się o 0,6. Inwestorzy zareagowali zakupami euro na wypowiedzi Mario Draghiego po posiedzeniu EBC. Stwierdził on, że na temat zejścia ze stopą depozytową poniżej zera rozmawiano bardzo krótko, co inwestorzy odebrali jako sygnał, że do ich wprowadzenia jest jeszcze daleko. Również znacznie lepsze od prognoz dane z gospodarki amerykańskiej nie wywołały trzęsienia ziemi.


Z rynków

 „Polska wśród najlepszych rynków wschodzących”
Akcje notowane na GPW mają szansę pobić pod względem stóp zwrotu papiery z innych giełd emerging markets, wynika z raportu banku Credit Suisse. Jak uzasadnia instytucja, kraje środkowoeuropejskie weszły w fazę przyspieszenia wzrostu.
Więcej>>

„Redukcja QE na stole w grudniu”
Podczas grudniowego posiedzenia FOMC powinno dojść do rozważenia redukcji skali zakupów aktywów przez bank centralny, powiedział Dennis Lockhart, szef Fed w Atlancie.
Więcej>>

 „Bitcoin to bańka”
Były szef Fed, Alan Greenspan, nie ma wątpliwości. Na rynku bitcoina, który jego zdaniem nie ma żadnej wewnętrznej wartości, powstała bańka spekulacyjna. Wartość wirtualnej waluty wzrosła 89-krotnie w ciągu roku. 30 listopada osiągnęła rekordowy kurs 1124,76 USD.
Więcej>>


Dziś przegapiłeś, ale nie przegap jutro (KALENDARIUM)
Kluczowy raport z rynku pracy
Jutro opublikowany zostanie rządowy raport z amerykańskiego rynku pracy, będący jedną z najważniejszych publikacji grudnia. Analitycy spodziewają się, że w sektorze pozarolniczym przybyło w listopadzie 180 tys. etatów. Stopa bezrobocia w USA najprawdopodobniej spadła do 7,2 proc. Tymczasem inwestorzy z warszawskiej giełdy muszą pamiętać o jutrzejszym walnym zgromadzeniu LC Corp.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Dzień w biznesie – 5 grudnia