EC Tychy nie dla Francuzów

ISB, DI
opublikowano: 18-05-2007, 00:00

Skarb podał Dalkii czarną polewkę. Elektrociepłownię Tychy wniesie do państwowej Energetyki Południe.

Skarb podał Dalkii czarną polewkę. Elektrociepłownię Tychy wniesie do państwowej Energetyki Południe.

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP), które na początku kwietnia parafowało z francuską Dalkią umowę sprzedaży upadłej Elektrociepłowni Tychy, odstąpiło od rokowań z inwestorem. Chce wnieść 85 proc. akcji firmy aportem do holdingu Energetyka Południe.

Jeszcze w sierpniu 2006 r. o kupno EC Tychy starały się obok Dalkii: Energetyka Dwory, Dalkia Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Tychach oraz Energetyczne Towarzystwo Finansowo-Leasingowe Energo-Utech, działające wspólnie jako Regionalne Konsorcjum Energetyczno-Finansowe. To była kolejna próba prywatyzacji. Na przełomie lat 2000-01 skarb nie dogadał się z francuską firmą SNET, która miała wyłączność na rozmowy. Wcześniej wycofał się szwedzki Vattenfall.

Energetyka Południe powstała 6 grudnia 2006 r. w ramach konsolidacji sektora energetycznego. Założył ją minister skarbu oraz państwowe: Enion, EnergiaPro i Elektrownia Stalowa Wola. Początkowo będzie holdingiem operacyjnym, w składzie którego znajdą się kopalnie z wydobyciem rocznym przekraczającym 5 mln ton węgla, wytwórcy z mocą zainstalowaną równą 5400 MW, a także dwie spółki dystrybucyjne posiadające 4 mln klientów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB, DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / EC Tychy nie dla Francuzów