Eksperci ONZ żądają dochodzenia w sprawie włamania do telefonu Jeffa Bezosa

opublikowano: 22-01-2020, 18:15

Eksperci ONZ ds. praw człowieka domagają się natychmiastowego dochodzenia w sprawie domniemanego zhakowania iPhone'a szefa Amazon, Jeffa Bezosa, przez księcia koronnego Mohammeda bin Salmana, rządzącego Arabią Saudyjską.

Wiadomość przesłana z konta księcia na WhatsApp w formacie mp4 na telefon szefa Amazon miała zawierać oprogramowanie, które pozwoliło się włamać do aparatu Bezosa. Motywem Saudyjczyków miało być to, że szef Amazon jest także właścicielem dziennika The Washington Post, w którym publikował opozycjonista Jamal Khashoggi. Został on zamordowany w konsulacie Arabii Saudyjskiej w Stambule w 2018 roku.

Jeff Bezos, prezes i założyciel Amazona
Jeff Bezos, prezes i założyciel Amazona
Fot. REUTERS/Jason Redmond/ FORUM

Niezależni eksperci ONZ, Agnes Callamard i David Kaye, domagają się  dochodzenia w sprawie możliwego zaangażowania księcia Mohammeda bin Salmana w zhakowanie telefonu Bezosa. Chcą również, aby przeprowadzono również śledztwo w sprawie jego polityki stałego prześladowania oponentów.

Ambasada Arabii Saudyjskiej w USA ogłosiła, że historia o zhakowaniu telefonu Bezosa jest „absurdalna”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane