Eksperci: wzrosło ryzyko wojny walutowej

opublikowano: 05-08-2019, 13:02

Zgoda władz Chin na największe od ponad dekady osłabienie juana otwiera potencjalny nowy front dla banków centralnych świata: wojnę walutową.

W poniedziałek chińska waluta po raz pierwszy od 2008 roku osłabła do ponad 7 juanów za dolara. Rynki uznały to za odpowiedź na niedawną groźbę podwyższenia przez USA od września ceł na import z Chin wartości 300 mld USD. Obawa eskalacji wojny handlowej spowodowała ucieczkę od ryzyka. Drożeją obligacje, rentowność papierów USA spadła najniżej od trzech i wzrosło prawdopodobieństwo kolejnych obniżek stóp przez Fed.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

- Wojna handlowa USA i Chin ustanawia obecnie scenę dla wojny walutowej, która może ostatecznie objąć wiele głównych banków centralnych na całym świecie – powiedział Eswar Prasad, były szef placówki Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Chinach.

W poniedziałek słabły waluty w Azji, a południowokoreański won był najtańszy od trzech lat.

- Juan powyżej 7 za dolara to niezbadany teren dla rynku i banków centralnych na świecie – stwierdził Hui Feng, badacz Griffith Asia Institute. – Niezwykle istotne byłoby, aby Ludowy Bank Chin wysłał jasny, wiarygodny i silny sygnał, wyznaczający granicę osłabienia, aby uspokoić rynek – dodał.

W piątek doradca ekonomiczny Białego Domu Larry Kudlow przekonywał, że rząd USA nie planuje interwencji walutowej. Jednak tydzień wcześniej prezydent Donald Trump mówił, że nie wyklucza takich działań. 

- Gdyby rząd USA był gotów osłabić dolara, byłaby to zła wiadomość dla odpowiedzialnych za politykę gospodarczą w Europie i Japonii. W obu tych miejscach aprecjacja walut nie jest pożądana w czasie kiedy wzrost słabnie – powiedział Louis Kuijs, główny ekonomista Azji w Oxford Economics w Hongkongu.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu