Ergis żongluje długami

opublikowano: 13-05-2013, 00:00

Producent opakowań myśli o zastąpieniu obligacji kredytem bankowym. Decyzja we wrześniu.

W listopadzie zapadają obligacje produkującego folię Ergisu-Eurofilmsu. Miały być wymienione na akcje, jeśli kurs tych ostatnich sięgnie 4 zł. Liczba akcji kontrolowanych przez głównego akcjonariusza spadłaby wtedy z 58,9 do 49,5 proc. Jeszcze w styczniu kurs akcji spółki przekraczał 3 zł, ale obecnie bliżej mu do 2 zł.

— Podzielam stanowisko, że wymiana obligacji na akcje jest już stosunkowo mało prawdopodobna. W związku z tym będziemy raczej konwertować obligacje na dług bankowy. Instytucje finansowe są zainteresowane. Nasze zadłużenie, obejmujące również dług wynikający z obligacji, obniżyło się w ostatnich latach — mówi Tadeusz Nowicki, prezes Ergisu-Eurofilmsu.

Byłby to więc ruch odwrotny do tego, jaki towarzyszył emisji obligacji w 2009 r. Pozyskane wtedy 30 mln zł spółka przeznaczyła na spłatę przypadającej na 2010 r. transzy kredytu zaciągniętego na akwizycje niemieckich firm MKF-Folien oraz Schimanski, które kupiła w 2007 r. Spółka dopuszcza jednak rolowanie części papierów dłużnych.

— Naszym celem jest zastąpienie obligacji kredytem bankowym, ale jeśli wśród obligatariuszy byłoby zainteresowanie rolowaniem obligacji, to jesteśmy na to otwarci — zaznacza Tadeusz Nowicki. Dotychczasowi obligatariusze mogliby liczyć na to, że nowe obligacje również będą wymienne na akcje. Kredyt i ewentualne nowe obligacje miałyby rolować dług na nie dłużej niż trzy lata.

— Myślimy o rolowaniu większości sumy, na którą opiewają obligacje. Czy będzie to 20 czy 30 mln zł, zależy od wyniku EBITDA. Oprócz rolowania i finansowania długiem rozważamy refinansowanie nową emisją obligacji, tym razem zwykłych. O tym, co ostatecznie zrobimy, poinformujemy na początku września, kiedy będziemy już znali wyniki za drugi kwartał 2013 r. — wyjaśnia Tadeusz Nowicki. W 2012 r. Ergis-Eurofilms miał 633,5 mln zł przychodów i 7,6 mln zł zysku netto. Wynik na poziomie EBITDA wyniósł 36 mln zł. Wyniki za pierwszy kwartał spółka poda we wtorek.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu