Etyka daje biznesowi siłę

Komentarz Partnera Merytorycznego Konkursu
opublikowano: 23-03-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Ostatnie lata, jak już być może zdążyliśmy się przyzwyczaić, to był dla większości polskich przedsiębiorstw okres pełen wyzwań. Zarządzanie kryzysowe było niemalże codziennością. Adaptowanie się do dynamicznie zmieniających się wymogów rynku i regulatorów, dostosowywanie organizacji do współczesnych trendów, skutki rosyjskiej inwazji na Ukrainę, rosnące ceny energii, inflacja czy wreszcie spotkanie się w połowie drogi z potrzebami nowego pokolenia na rynku pracy - to tylko niektóre z wyzwań, którym firmy musiały stawić czoło.

Marcin Świderski, adwokat, counsel & Head of Compliance Practice w PwC Legal
Marcin Świderski, adwokat, counsel & Head of Compliance Practice w PwC Legal

Funkcjonując w tak zmiennym i wymagającym środowisku firmy naturalnie dążą do znalezienia oparcia w czymś stałym, co jednoczy i wspiera, scala biznes i nadaje mu sens. Mowa tu oczywiście o etyce. Kwestie zarządzania zgodnością oraz etyki w biznesie jeszcze kilka lat temu były traktowane z dystansem, jako obszary generujące dodatkowe koszty i stanowiące co najwyżej pewnego rodzaju miły dodatek. Obecnie stają się one normą i standardem, a wysiłki i starania polskich przedsiębiorców w tym zakresie, które obserwujemy m.in. oceniając uczestników konkursu Etyczna Firma, są naprawdę imponujące. Zaryzykuję stwierdzenie, że wyzwania, z którymi wszyscy mierzyliśmy się przez ostatnie lata, stały się katalizatorem zmian znacząco zwiększających poziom świadomości i dojrzałości polskich firm w obszarze etyki.

Widać zresztą odejście od starych wzorców i zmianę punktu ciężkości w firmach nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Nadal ważne są wskaźniki ekonomiczne, ale coraz większą rolę odgrywa to wokół jakich wartości prowadzimy biznes i czy robimy to w sposób odpowiedzialny oraz etyczny. Najlepszym tego przykładem jest rosnące znaczenie obszaru ESG (ang. Environment, Social, Governance), czego wyrazem są nowe wymogi regulacyjne oraz liczne inicjatywy i działania podejmowane przez przedsiębiorców w tym zakresie.

Etyka jest fundamentem funkcjonowania każdej zdrowej i dojrzałej firmy czy instytucji. To wartość w którą zdecydowanie warto inwestować, z pewnością zostanie to docenione przez wszystkich interesariuszy, niezależnie od tego czy mówimy o pracownikach, klientach, inwestorach czy kontrahentach.

To co wyjątkowo cieszy, to reakcja polskiego biznesu na rosyjską inwazję na Ukrainę. Poziom i zakres udzielanego wsparcia, pomoc udzielana pracownikom i ich rodzinom, jednoznaczna postawa wobec tej agresji odbiły się szerokim echem na całym świecie. Był to kolejny, po pandemii, egzamin dojrzałości dla polskich firm z którego wyszły obronną ręką.

To już 9 edycja “Etycznej Firmy”. Już po raz dziewiąty laureaci konkursu pokazują, że nawet w tak trudnych i wymagających czasach etyka znajduje się wysoko na agendach firm i ich prezesów. Ostatnie miesiące pokazują, że biznesowa empatia to nie tylko hasło, ale przede wszystkim realne działanie.

Serdecznie gratuluję wszystkim nagrodzonym przedsiębiorstwom!

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane