Etyka pod znakiem ESG

Komentarz Partnera Konkursu
opublikowano: 23-03-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Stosowanie zasad i kierowanie się wartościami w biznesie pozwala sprostać najważniejszym wyzwaniom, które stoją przed przedsiębiorstwami w XXI w., przynosi także wymierne korzyści organizacji. O trwałej pozycji lidera rynku, który przez kilkadziesiąt lat nieustannie utrzymuje się w ścisłej czołówce najbardziej innowacyjnych i dochodowych firm na świecie, decyduje przede wszystkim zachowanie nadrzędnych wartości i kierowanie się etycznymi standardami w prowadzeniu biznesu.

Wioletta Kandziak, dyrektor wykonawcza ds. kadr PKN ORLEN
Wioletta Kandziak, dyrektor wykonawcza ds. kadr PKN ORLEN

W PKN ORLEN od wielu lat pozostajemy wierni maksymie, że zasady i wartości są drogowskazem – by osiągać wymierny i trwały sukces, należy je zachowywać we wszelkich aspektach działalności firmy. Nasze decyzje biznesowe opieramy na najlepszych standardach etycznych oraz wynikających z nich naszych wartościach. Są nimi: Odpowiedzialność, Rozwój, Ludzie, Energia i Niezawodność. Wartością, która stanowi podstawę naszych działań, jednocześnie wskazując kierunek i strategiczne cele, jest Odpowiedzialność. Z odpowiedzialnością angażujemy się w zrównoważony rozwój, co oznacza, że realizowane przez Grupę Orlen cele – te biznesowe i te społeczne – są dla nas równie ważne. Naszym priorytetem jest troska o przyszłość następnych pokoleń, dlatego odpowiedzialnie korzystamy z zasobów naturalnych, wspieramy kulturę i sport oraz prowadzimy dialog ze społeczeństwem. Na własnym przykładzie i w realnych działaniach pokazujemy, jakie znaczenie mają dla nas odpowiedzialny rozwój i etyczne przywództwo. Pracownikom zapewniamy godne i przyjazne warunki pracy oparte na uczciwości, szacunku, dialogu, współpracy oraz zaangażowaniu w kształtowaniu kultury zgodnej z wartościami firmy i jej Kodeksem etyki.

Strategia Zrównoważonego Rozwoju Grupy ORLEN kompleksowo odnosi się do celów ESG i CSR, zapewniając solidny system zarządzania w wymiarze zrównoważonego rozwoju. Opierając się na doświadczeniu udanego dialogu z interesariuszami i ambitnych działaniach w zakresie CSR, przywiązujemy równą wagę do potrzeb społecznych, środowiskowych i zarządczych. Niewątpliwie jako fundament naszego podejścia do społecznej odpowiedzialności biznesu postrzegamy wartości etyczne, które są także podstawą naszych relacji z pracownikami, partnerami biznesowymi, dostawcami i innymi interesariuszami.

Strategia Zrównoważonego Rozwoju Grupy Orlen jest zintegrowana ze strategią biznesową ORLEN2030 oraz wynikającymi z niej celami osiągnięcia przez koncern neutralności klimatycznej do 2050 r. Celem tych dokumentów jest wsparcie realizacji ambitnej agendy biznesowej na najbliższą dekadę, wzmocnienie wyników finansowych koncernu, a także budowanie długoterminowej wartości dla wszystkich interesariuszy. Zintegrowane podejście pozwala nam na realizację ambitnych celów porozumienia paryskiego, Agendy 2030 ONZ i Europejskiego Zielonego Ładu. Przekształcamy wyzwania związane ze zmianami klimatu w nowe możliwości. Zaplanowane działania pozwalają na realizację transformacji energetycznej i gwarantują zrównoważony rozwój nowoczesnej oraz niskoemisyjnej grupy. Odnawialne źródła energii, elektromobilność, recykling, biopaliwa, wodór i deklaracja neutralności klimatycznej – to odpowiedź ORLENU na walkę z globalnymi zmianami klimatu. W PKN ORLEN bierzemy na siebie odpowiedzialność za kształtowanie ekosystemów, w których funkcjonujemy, a transformację systemu energetycznego w Europie Środkowo-Wschodniej traktujemy jako kluczowy obowiązek w obliczu wyzwania klimatycznego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane