Czytasz dzięki

Europa przyszłości

opublikowano: 02-09-2020, 22:00

Unia powinna się skoncentrować na dwóch projektach strategicznych — zielonym ładzie i cyfrowej Europie, to zwiększy jej przewagi konkurencyjne

Uczestnicy debaty otwierającej XII Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach dyskutowali o przyszłości Unii Europejskiej.

W Europie musimy się skupić na współpracy, wspieraniu nauki i
innowacji — twierdzili zgodnie uczestnicy debaty: Jerzy Buzek, poseł do
Parlamentu Europejskiego, moderujący dyskusję, Hans- Gert Pöttering, poseł do
Parlamentu Europejskiego w latach 1979-2014, Małgorzata Jarosińska-Jedynak,
minister funduszy i polityki regionalnej, Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG
(uczestniczyli stacjonarnie) oraz Maroš Šefcovic, wiceprzewodniczący ds.
stosunków międzyinstytucjonalnych i prognozowania Komisji Europejskiej, Teresa
Czerwińska, wiceprezes EBI, Rafał Modrzewski, CEO, współzałożyciel, ICEYE
produkującej mikrosatelity (uczestniczyli zdalnie).
Wyświetl galerię [1/4]

SIŁA W JEDNOŚCI:

W Europie musimy się skupić na współpracy, wspieraniu nauki i innowacji — twierdzili zgodnie uczestnicy debaty: Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, moderujący dyskusję, Hans- Gert Pöttering, poseł do Parlamentu Europejskiego w latach 1979-2014, Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej, Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG (uczestniczyli stacjonarnie) oraz Maroš Šefcovic, wiceprzewodniczący ds. stosunków międzyinstytucjonalnych i prognozowania Komisji Europejskiej, Teresa Czerwińska, wiceprezes EBI, Rafał Modrzewski, CEO, współzałożyciel, ICEYE produkującej mikrosatelity (uczestniczyli zdalnie). Rafał Klimkiewicz

— Podczas ostatniego spotkania na EKG nie wiedzieliśmy, jak szybko zmieni się świat, choć naukowcy już od jakiegoś czasu ostrzegali, że może nastąpić globalna pandemia, szczególnie w okresie nasilonej migracji. Ale politycy nie podjęli żadnych działań. Teraz musimy się zastanowić, jak opinie i prognozy badaczy przełożyć na politykę, która skutecznie zabezpieczy nas przed takimi sytuacjami w przyszłości — mówił Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący ds. stosunków międzyinstytucjonalnych i prognozowania Komisji Europejskiej.

Zielony ratunek

Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, moderujący dyskusję, przekonywał, że Fundusz Sprawiedliwej Transformacji to koło napędowe zielonego ładu. Zastanawiał się jednak, czy jesteśmy gotowi, by zmienić na zielone tak wiele gałęzi gospodarki — m.in. branżę energetyczną, transportową, przemysł.

— Musimy wykorzystać tę szansę. Przechodzenie na czystą energię może być kołem zamachowych gospodarki UE. To walka nie tylko o ochronę środowiska, lecz także o rozwój wielu innowacyjnych rozwiązań i zapewnienie UE niezależności energetycznej — podkreślał Maroš Šefčovič.

Aby do tego doszło, państwa UE muszą działać solidarnie.

— Kraje dotknięte kryzysem będą w stanie sobie z nim poradzić jedynie wówczas, gdy będziemy działali we wspólnocie. Uważam, że już nigdy nie powinniśmy zamykać granic, tak jak na początku pandemii. Unia nie ruszy do przodu, jeśli nie będzie współpracy Francji i Niemiec, ale ta nasza współpraca nie może być dominująca. Równie ważna jest Grupa Wyszehradzka — Słowacja, Czechy, Węgry i Polska. Ta grupa nie może jednak wypracowywać rozwiązań przeciwnych Unii i służących tylko określonej części członków — zaznaczał Hans-Gert Pöttering, poseł do Parlamentu Europejskiego w latach 1979-2014.

Interesy Polski

— Każdy kraj UE w dochodzeniu do zielonego ładu startuje z innego punktu. Polska potrzebuje paliwa przejściowego. Dlatego dyskutujemy z Komisją Europejską o rozwoju infrastruktury gazowej w naszym kraju, zanim przejdziemy na OZE — tłumaczyła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister Funduszy i Polityki Regionalnej.

Uważa, że spełnienie wymagań zielonego ładu stanowi dla nas ogromne wyzwanie społeczno-gospodarcze.

— Fundusz Sprawiedliwej Transformacji jest częścią zielonego ładu. Z naszego punktu widzenia jest bardzo ważny. Czekamy na jasną deklarację Parlamentu Europejskiego, że gaz może być paliwem przejściowym w okresie przechodzenia z tradycyjnej energii na zieloną — wtórował pani minister Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG.

Tłumaczył, że chcemy produkować biogaz, który zamierzamy wykorzystywać i w sieciach, i do transportu.

— Biometan niczym nie różni się od ziemnego. Zamierzamy również zainwestować w technologie wodorowe, które także możemy wykorzystywać i w transporcie, i w sieciach — mówił prezes PGNiG.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak odniosła się też do drugiego z kluczowych planów UE — cyfryzacji.

— Pandemia pokazała, że białych plam na terenie Polski pozostaje niewiele. Teraz koncentrujemy się na ucyfrownieniu rolnictwa i przemysłu, mówimy o zastosowaniu nowych metod, które pozwolą przedsiębiorstwom na przyspieszenie rozwoju — wskazywała minister.

Tłumaczyła, że jej resort pracuje nad Krajowym Planem Odbudowy. Z budżetu unijnego możemy liczyć na 750 mld zł w latach 2021-27. Te pieniądze mają pobudzić Polską gospodarkę. Zainwestowane zostaną m.in. w projekty środowiskowe, energetykę i cyfryzację.

EBI pomoże

Europejski Bank Inwestycyjny jest gotów wspierać państwa UE w realizacji unijnych strategii.

— Dwie ścieżki rozwoju, na które UE postawiła jeszcze przed pandemią — zielona gospodarka i cyfrowa gospodarka — to był słuszny wybór, co uwypuklił kryzys. 30 proc. inwestycji EBI wspiera projekty związane z zielonymi inwestycjami, ale zmierzamy do tego, by połowa finansowanych przez nas projektów była powiązana z takimi inwestycjami. To pokazuje, że strategia UE i EBI są spójne — podkreślała Teresa Czerwińska, wiceprezes EBI.

Projekt cyfryzacji też jest niezwykle ważny, bo — jak twierdzili eksperci — UE musi zasypać lukę telekomunikacyjną i dogonić Stany Zjednoczone.

— W UE 51 proc. firm wykorzystuje przynajmniej jedną technologię cyfrową, w USA — 70 proc. Największy problem w UE mają z tym małe i średnie firmy. Wychodząc naprzeciw tym wyzwaniom, jesteśmy gotowi jeszcze intensywniej finansować takie inwestycje. Widzimy w nich przyszłość — mówiła Teresa Czerwińska.

Tylko w ubiegłym roku EBI na inwestycje w projekty dotyczące cyfryzacji i innowacji przeznaczył 14 mld euro. — Polska bardzo aktywnie pozyskuje od nas środki zarówno na projekty cyfrowe, jak i zielone — podsumowała wiceprezes EBI.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Polecane