Sesja zaczęła się wyraźnym spadkiem Stoxx Europe 600 ale nastroje poprawiały się w miarę upływu czasu i jeszcze przed półmetkiem indeks zdołał odrobić straty. W końcowej fazie handlu popytowi sprzyjało odbicie na rynkach w USA po spadkach w piątek. Najmocniej w europejskim indeksie drożała Pandora (9,2 proc.). Kurs duńskiego producenta biżuterii rósł dzięki dalszemu spadkowi cen złota i srebra. Inwestorzy jednak mniejszą wagę przykładali do spadku kursów metali, a większą do wyraźnej zniżki notowań ropy. Drożały akcje linii lotniczych oraz innych spółek z branży podróży i wypoczynku. Na giełdzie w Londynie wśród blue chipów, których kursy rosły najmocniej, były IAG (3,6 proc.), właściciel m.in. British Airways, a także tania linia EasyJet (2,8 proc.). Podobnie jak w piątek widoczny był również popyt na akcje spółek z segmentów „defensywnych”, m.in. telekomunikacyjnych, spożywczych i ubezpieczeniowych.
Wśród niemieckich blue chipów najmocniej drożały akcje SAP (2,7 proc.). Gigant branży oprogramowania dla firm wciąż odrabia straty po tym jak w miniony czwartek jego wartość rynkowa spadła o 16 proc., najmocniej od ponad 5 lat, z powodu obaw o popyt na usługi chmury obliczeniowej. W Paryżu najmocniej drożejącym blue chipem było Danone (4,75 proc.). Francuski potentat rynku wyrobów nabiałowych odrobił tym samym straty spowodowane doniesieniami o wycofywaniu z niektórych rynków odżywki dla niemowląt.
Popyt przeważał w 17 z 19 głównych segmentach europejskiego rynku akcji. Najmocniej drożały spółki podróży i wypoczynku (2,5 proc.), banki (2,0 proc.) i spółki telekomunikacyjne (1,5 proc.). Najsłabiej notowane były spółki nieruchomości (-0,3 proc.) i użyteczności publicznej (-0,05 proc.).
W Londynie FTSE100 zyskał 1,15 proc. i kończył sesję rekordową wartością zamknięcia. To jego trzeci z rzędu i największy jednodniowy wzrost od prawie czterech tygodni.
We Frankfurcie DAX rósł o 1,0 proc., najmocniej od 22 stycznia.
W Paryżu CAC40 zwiększył wartość o 0,7 proc., to jego trzeci z rzędu i czwarty w okresie pięciu ostatnich sesji wzrost.
