Exbud szuka możliwości fuzji

Robert Grzeszczuk
15-04-1999, 00:00

Exbud szuka możliwości fuzji

Giełdowa wycena walorów spółki w pierwszych miesiącach roku zdaje się odzwierciedlać sytuację branży. Wczoraj walory spółki na warszawskiej GPW wyceniane były na 27,70 zł. Od początku roku straciły one na wartości ponad 10 proc. Na koniec lutego 1999 r. spółka osiągnęła ponad 53 mln zł przychodów ze sprzedaży, zysk na działalności operacyjnej wynosi 3,2 mln zł. Natomiast zysk netto przekracza 1,8 mln zł. Jednak początek roku nie jest najlepszym okresem dla spółek budowlanych. Sezon na usługi tych przedsiębiorstw rozpoczyna się przeważnie na przełomie pierwszego i drugiego kwartału i trwa aż do zimy.

OSTATNIO coraz częściej pojawiają się głosy, że Exbud zamierza wycofać się z Budimexu. Jak nas poinformowano w spółce, jeśli pojawi się instytucjonalny inwestor zainteresowany nabyciem wspomnianego pakietu, to zarząd Exbudu rozważy jego sprzedaż. Jak tłumaczy zarząd pierwszej ze spółek, w związku z dobrze układającą się współpracą realizowaną w ramach podpisanego na początku tego roku porozumienia, nie wydaje się konieczne wywieranie wpływu na zarządzanie warszawską spółką. Zdaniem niektórych analityków porozumienie pomiędzy firmami istnieje tylko na papierze. Zaś pakiet akcji Budimexu, jaki posiada Exbud, nie zapewnia wpływu na zarządzanie przedsiębiorstwem.

PRAWDOPODOBNIE zostałby on już wcześniej sprzedany, gdyby nie cena rynkowa Budimexu, która jest obecnie sporo niższa niż w okresie, kiedy Exbud nabywał papiery tej spółki. Wyższą może zaoferować jedynie inwestor zagraniczny, ale jego wejście do Budimexu nie musi się okazać korzystne dla samego Exbudu. Może jednak w krótkim okresie doprowadzić do wzrostu kursu spółki na giełdzie. Trwalszy będzie jednak wymagał bardziej zdecydowanych działań. Chodzi tu głównie o dalszą konsolidację z przedsiębiorstwami z branży. Według analityków, najkorzystniejsza dla Exbudu byłaby fuzja z Mostostalem Warszawa. Powstałby wówczas największa grupa budowlana w Polsce, która byłaby w stanie konkurować z obecnymi już na naszym rynku koncernami zagranicznymi. Takie opinie wyrażają również analitycy zachodnich instytucji finansowych. Chociaż byłaby ona pożądana z operacyjnego punktu widzenia, to żeby ją przeprowadzić Elektrim musiałby zgodzić się na sprzedaż posidanego przez siebie 33-proc. pakietu akcji Mostostalu. A ten, jeśli wierzyć zapowiedziom, ma pozostać w grupie. W przeciwnym razie o połączeniu spółek nie ma co mówić. W grę nie wchodzi bowiem żadne wrogie przejęcie.

W UBIEGŁYM ROKU przychody Exbudu wyniosły prawie 500 mln zł, prawie o 50 mln zł więcej niż rok wcześniej. Zysk operacyjny przekroczył 28 mln zł, a zysk netto zamknął się kwotą 24,2 mln zł Wzrost sprzedaży wynika przede wszystkim z szeroko zakrojonej akcji powiększania grupy kapitałowej. Dzięki temu Exbud może być generalnym wykonawcą praktycznie każdego kontraktu. Od prac drogowych począwszy, poprzez hydroinżynierię, na energetyce kończąc. Pewne perespektywy na rozwój spółki daje także znaczne niedoinwestowanie polskiej gospodarki. W ramach procesu dostosowawczego do wymogów obowiązujących w krajach Unii Europejskiej konieczne do porzeprowadzenia będą inwestycje w ochronę środowiska i energetykę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Grzeszczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Exbud szuka możliwości fuzji