Faktoring z przejęciem ryzyka

Materiał partnera cyklu
opublikowano: 16-09-2014, 00:00

Bezpieczeństwo transakcji

Dla każdego przedsiębiorcy niewątpliwie istotne jest bezpieczeństwo transakcji handlowych z kontrahentami. Ale jak uchronić się przed niewypłacalnością swoich odbiorców? Jednym z rozwiązań jest faktoring z przejęciem ryzyka przez faktora. W faktoringu pełnym faktor przejmuje całe ryzyko związane z niewypłacalnością dłużnika, to znaczy dokonuje całkowitego wykupu danej wierzytelności bez prawa regresu. Faktor ma obowiązek zapłacić faktorantowi kwotę wierzytelności w terminie wcześniej ustalonym. Forma ta jest korzystna dla zbywającegodaną wierzytelność, ponieważ od razu po dokonaniu transakcji sprzedaży faktorant dysponuje środkami pieniężnymi i dzięki temu nie musi martwić się ewentualną niewypłacalnością dłużnika. Kolejnym plusem faktoringu bez regresu jest wzmocnienie i poprawa bilansu przedsiębiorstwa — inaczej mówiąc — faktoring pełny nie wchodzi w zaangażowanie klienta, nie jest widoczny jako zobowiązanie krótkoterminowe. Wpłaty z tytułu dostaw i usług są automatycznie zamieniane na gotówkę, co oznacza polepszenie zdolności kredytowej zbywającego. W porównaniu z faktoringiem z regresem, ta forma finansowania jest bardziej kosztowna. Warto zwrócić uwagę, że całe ryzyko faktora jest oparte na odbiorcach, a co za tym idzie, jakakolwiek sytuacja, w której odbiorca nie spłaci zobowiązania, powoduje stratę faktora, a nie klienta, w związku z tym produkt ten jest droższy, a portfel odbiorców musi być bardzo dobrej jakości. Alternatywą dla faktoringu pełnego w ryzyku faktora może być faktoring pełny, oparty o polisę ubezpieczeniową klienta bądź polisę współpracującego z faktorem ubezpieczyciela. W faktoringu pełnym opartym o ubezpieczenie ryzyko niewypłacalności odbiorcy przenoszone jest z faktora na ubezpieczyciela. Głównym warunkiem korzystania z tego produktu jest przyznanie limitów kwotowych przez ubezpieczyciela, do wysokości których ubezpieczyciel przejmuje ryzyko niewypłacalności. W przypadku braku zapłaty przez dłużnika wymagalnej wierzytelności faktor, zgodnie z terminem przewidzianym w polisie, zgłasza szkodę do ubezpieczyciela, a ten w przypadku wypełnienia wszystkich zapisów z polisy zobligowany jest do wypłaty odszkodowania faktorowi. Produkt ten posiada wszystkie zalety faktoringu pełnegoklasycznego. Faktorant korzystający z faktoringu pełnego opartego o ubezpieczenie musi się liczyć z dodatkowym kosztem, jakim jest ubezpieczenie wierzytelności przez ubezpieczyciela. Zaliczka wypłacana faktorantowi z faktury w tym rodzaju faktoringu zazwyczaj kształtuje się na poziomie 90 proc. Uzależniona jest od warunków polisy, na której oparty jest faktoring.

Bartosz Widomski, Regionalny menedżer sprzedaży BZ WBK Faktor

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera cyklu

Polecane