FCA chce stworzyć koncern z Francuzami

opublikowano: 27-05-2019, 22:00

RFiat proponuje Renault połączenie. Jeśli do niego dojdzie, powstanie gigant motoryzacyjny — trzeci co do wielkości na świecie.

8,7 mln aut rocznie. Tyle może produkować nowy koncern motoryzacyjny, który ma szansę powstać po połączeniu firm Fiat Chrysler Automobiles (FCA) i Renault. Wczoraj władze FCA poinformowały, że zaproponowały fuzję francuskiemu Renault.

Włoska firma proponuje, by akcjonariusze obu spółek otrzymali po 50 proc. udziałów w nowym podmiocie. Spółka miałaby być notowana na giełdach w Mediolanie, Paryżu i Nowym Jorku.

Należy jednak pamiętać, że Renault jest w aliansie z Nissanem i Mitsubishi. Jeśli fuzja objęłaby również te marki, łączna sprzedaż nowego sojuszu przekroczyłaby 15 mln samochodów rocznie (zeszłoroczny lider, Volkswagen, sprzedał 10,8 mln aut). Taki scenariusz jest jednak mało prawdopodobny.

Współpraca FCA i Renault ma przede wszystkim pomóc obu koncernom na ogarniętym spowolnieniem światowym rynku motoryzacyjnym. Przymierze ma ułatwić ponoszenie kosztów rozwoju technologicznego oraz przekształceń związanych z coraz ostrzejszymi normami ekologicznymi i rozwojem elektromobilności.

Według opinii zarządu FCA sprostanie nowym wyzwaniom będzie możliwe tylko dzięki osiągnięciu ogromnej skali, a tym samym dzieleniu się obciążeniem finansowym. Wstępnie oszacowano, że jednym ze skutków ewentualnej fuzji byłoby wygenerowanie aż 5 mld EUR rocznych oszczędności — bez konieczności zamykania fabryk, lecz dzięki wspólnym zakupom platform dla pojazdów i badaniom. Na sojuszu FCA i Renault mają skorzystać również Nissan i jego spółka zależna Mitsubishi. Szacuje się, że ich roczne oszczędności wyniosą około 1 mld EUR. Korzyścią z połączenia ma być też szeroki i uzupełniający się wachlarz marek i modeli.

„Połączenie obu firm pozwoliłoby stworzyć portfolio pokrywające cały rynek i wszystkie kluczowe sektory, od Maserati i Alfa Romeo po Dacię i Ładę. W jego skład weszłyby także tak popularne marki, jak Fiat, Renault, Jeep i Ram. Grupa Renault ma silną pozycję w Europie, Rosji, Afryce i na Bliskim Wschodzie, podczas gdy FCA jest obecny w wysokomarżowych sektorach w Ameryce Północnej oraz jest liderem w Ameryce Południowej” — czytamy w komunikacie FCA.

Potencjalna wartość połączonych koncernów może wynieść około 37 mld USD. Pomysł spodobał się inwestorom giełdowym — w poniedziałek rano akcje Fiata drożały o około 19 proc., a Renault — o 12 proc.

81a6d2b2-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Cztery kółka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
Cztery kółka
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy