Fed widzi przesłanki do obniżki stóp

  • Anna Wrzesińska
opublikowano: 26-06-2019, 11:33

Rynki pozostają pod wpływem wczorajszych wypowiedzi przedstawicieli Rezerwy Federalnej, które zniwelowały oczekiwania rynkowe dotyczące obniżki stóp procentowych w USA aż o 50pb w lipcu.

Szef oddziału Fed w St. Louis James Bullard w wywiadzie dla telewizji Bloomberg stwierdził, że na chwilę obecną nie widzi potrzeby aż tak dużego cięcia kosztu pieniądza jednocześnie podtrzymując wcześniejszą argumentację, że spadek stóp procentowych o 25pb miałby rację bytu w celu przeciwdziałania dalszemu spowolnieniu gospodarki i spadku oczekiwań inflacyjnych. Z kolei Powell po raz kolejny zwrócił uwagę na dużą niepewność związaną z napięciami handlowymi oraz kondycją światowej gospodarki i zasugerował, że bank centralny USA jest gotowy do poluzowania polityki pieniężnej, co wskazuje na możliwość zmiany poziomu stóp procentowych w dół już na najbliższym posiedzeniu Fed. W obliczu oczekiwania na posiedzenie krajów G20 w Japonii, gdzie wznowione zostaną rozmowy handlowe pomiędzy stroną amerykańską i chińską, publikowane dane makroekonomiczne schodzą na drugi plan. 

Indeks dolara wyhamował spadki w dniu wczorajszym, pomimo słabszych publikacji z gospodarki amerykańskiej. Wskaźnik nastrojów konsumentów Conference Board spadł w czerwcu mocniej niż oczekiwano do 121,5 pkt. wobec 131,3 pkt. po korekcie w dół danych za maj, wskazując jednocześnie na pogorszenie się oceny bieżącej sytuacji, jak i oczekiwań. Indeks Richmond Fed obniżył się do 3 pkt. z 5 pkt. miesiąc wcześniej, a dane o sprzedaży nowych domów mocno rozczarowały. Publikowane w ostatnim czasie dane z gospodarki amerykańskiej wskazują na potrzebę prewencyjnej obniżki stóp procentowych w USA. Oczekiwania na taki ruch ze strony Fed mogą stanowić czynnik sprzyjający dalszemu spadkowi wartości waluty amerykańskiej.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Decyzją Banku Rezerw Nowej Zelandii główna stopa procentowa została utrzymana na poziomie 1,5%. Jednocześnie RBNZ zasygnalizował, że dalsze obniżki stóp procentowych mogą być potrzebne mając na uwadze spowolnienie w globalnej gospodarce jak i obserwowany stłumiony popyt krajowy. Ostatnie kilka dni przyniosło zniwelowanie praktycznie już całego czerwcowego ruchu spadkowego na parze NZD/USD, w czym pomocny był słabszy sentyment do waluty amerykańskiej. 

EUR/USD

EUR/USD odreagował wczoraj ostatnie wzrosty, który wyhamowały w okolicach linii poprowadzonej po lokalnych szczytach począwszy do maja 2019 r. Aktualnie notowania oscylują w rejonie 1,1360 i na gruncie analizy technicznej mogą kierować się w okolice 200-okresowej średniej EMA w skali D1, która wyznacza obecnie wsparcie na poziomie 1,1333. Skuteczne wyjście powyżej okrągłego poziomu 1,1400 otworzy drogę do wyższych poziomów cenowych w rejonie 1,1440/50.

NZD/USD

NZD/USD kontynuuje ruch wzrostowy zapoczątkowany w poprzednim tygodniu. Notowaniom udało się ponownie powrócić powyżej 50- i 100-okresowej średniej EMA w skali D1 i zbliżyć się w okolice oporu na poziomie 0,6680 w postaci lokalnych szczytów z maja i czerwca tego roku. Przełamanie wspomnianych okolic da zielone światło do testowania okrągłego poziomu 0,6700, jak i 200-okresowej średniej EMA w skali D1, która stanowi silną barierę dla strony popytowej. Strefę wsparcia wyznaczają okolice 0,6580-0,6600.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Wrzesińska, Noble Securities SA

Polecane