Filar nie tylko mocny, ale też we właściwym miejscu

Andrzej Nierychło
opublikowano: 26-11-2007, 00:00

Już sama nazwa naszego rankingu wyjaśnia, jakie firmy mają szansę się do niego zakwalifikować. Za filar gospodarki nie można bowiem uznać spółki małej. Jednak równie ważne jak solidność i wytrzymałość podpory jest jej usytuowanie we właściwym miejscu konstrukcji. Ta architektoniczno-inżynieryjna analogia doskonale ilustruje rolę Filarów Polskiej Gospodarki, które czytelnicy „Pulsu Biznesu” w tym roku wybrali już po raz czwarty.

rzypomnijmy zatem: Filarami zostają te przedsiębiorstwa, których ekonomiczna siła, wyrażająca się takimi wskaźnikami, jak zysk, rentowność czy kapitalizacja, nie podlega dyskusji i które potrafią się doskonale dopasować do warunków panujących w ich regionach. Nasz ranking jest zatem jedynym w Polsce katalogiem dużych firm, odgrywających czołową rolę w poszczególnych województwach, a dzięki temu — w całej gospodarce narodowej.

W tym roku tytuł Filar Polskiej Gospodarki przypadł w udziale 18 firmom spośród 424, które wstępnie wyselekcjonowała wywiadownia gospodarcza Coface Poland, będąca współtwórcą naszego rankingu. Decydujący wpływ na kształt ostatecznej listy laureatów mieli jednak czytelnicy „Pulsu Biznesu” i internauci odwiedzający nasz portal pb.pl, biorąc udział w powszechnym głosowaniu. To oddane przez nich głosy przesądziły o kolejności firm na listach regionalnych. I to za ich sprawą na czele tych list nieraz znajdowały się podmioty wcale nie największe w regionie, lecz z różnych powodów najpopularniejsze.

Układ regionalny (w praktyce — wojewódzki) naszego rankingu jest dla nas najważniejszy, bo szczególnie zależy nam właśnie na pokazaniu szeroko rozumianych związków przedsiębiorstw z regionami, w których działają. Liczy się jednak nie tylko zlokalizowanie fabryki na danym obszarze i zatrudnienie okolicznych mieszkańców, lecz także głębsze powiązania. Dlatego właśnie Filary Polskiej Gospodarki określamy mianem „firm-obywateli”.

Filary cechuje stabilność rozwoju. Są to firmy, które płacą podatki do lokalnej kasy samorządowej, nie zalegają z płatnościami publicznoprawnymi i wobec pracowników. Są głównymi odbiorcami produktów i usług mniejszych firm z regionu, tworzą miejsca pracy. Są podporami regionalnej gospodarki, a jednocześnie jej wizytówkami. Na to ostatnie miano pracują, wspierając lokalne działania związane z budową infrastruktury, ochroną środowiska, organizując lub sponsorując imprezy kulturalne i sportowe. A przy tym wszystkim, Filary Polskiej Gospodarki to przedsiębiorstwa, które prowadzą działalność w sposób uczciwy i przejrzysty.

Dzisiaj regionalni liderzy spotykają się w warszawskim hotelu Sofitel Victoria na uroczystej gali. W jej trakcie otrzymają od organizatorów certyfikaty potwierdzające zdobycie tytułu oraz pamiątkowe statuetki. Oprócz samych tytułów i satysfakcji z ich otrzymania „Puls Biznesu” oferuje firmom zakwalifikowanym do rankingu udział w seminariach i dyskusjach na temat rozwoju polskiej gospodarki. Laureaci konkursu zyskują też zniżki na prenumeratę naszej gazety oraz na reklamę. Liczba głosów oddanych w tegorocznym głosowaniu — ponad 25 tysięcy — dowodzi, że czytelnicy „Pulsu Biznesu” polubili Filary Polskiej Gospodarki i identyfikują się z tymi firmami, które nie tylko dają zatrudnienie im, ich rodzinom czy znajomym, lecz także przyczyniają się do poprawy jakości życia w ich regionach. l

25

tys. Tyle głosów, za pośrednictwem internetu i SMS-ów, oddali łącznie na swoich faworytów czytelnicy „Pulsu Biznesu” w tegorocznej edycji rankingu Filary Polskiej Gospodarki.

Andrzej Nierychło

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Andrzej Nierychło

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu