Czytasz dzięki

Finał afery Kraków Business Park

opublikowano: 22-06-2015, 13:52

Kraków Business Park (KBP) to nie tylko jedno z największych centrów biurowych w Polsce, ale i przedmiot jednego z największych w kraju śledztw gospodarczych.

Po ponad siedmiu latach prokuratura przesłała do Sądu Okręgowego w Krakowie akt oskarżenia wraz z, bagatela, ponad 1,5 tys. tomów akt.

UPADŁOŚĆ NIE SZKODZI: Syndyk Kraków Business Parku zapewnia, że żaden z najemców nie wyprowadził się z kompleksu z powodu upadłości spółki. Co więcej — część dotychczasowych najemców przedłużyła umowy, a nawet udało się pozyskać nowego kontrahenta. [FOT. TOMASZ GOTFRYD]
Tomasz Gotfryd

Zdaniem śledczych KBP była de facto zorganizowaną grupą przestępczą działającą nie tylko w Polsce, ale też USA, Szwajcarii i Cyprze. O udział w gangu oskarżono 14 osób, o kierowanie nim – Adama Świecha, większościowego udziałowca i byłego prezesa KBP. Wszyscy nie przyznają się do winy.

Prokuratura twierdzi, że Świech i inni oskarżeni wyrządzili spółkom z grupy KBP szkody na 90 mln zł, wyprali około 45 mln zł, uszczuplenia podatkowe wyniosły co najmniej 22 mln zł, a poza granice Polski wytransferowano ok. 12 mln zł. Sam Świech ma kilkadziesiąt zarzutów, dotyczących również przywłaszczenia mienia, oszustw i fałszowania dokumentów.

Zdaniem śledczych gang najpierw wyprowadzał z grupy KBP miliony złotych na fikcyjne lub niczym nieuzasadnione usługi do podmiotów, kontrolowanych przez członków grupy, a następnie za pośrednictwem kolejnych firm transferował je do USA i Szwajcarii lub inwestował powtórnie w grupę KBP, stając się w ten sposób jej większościowym udziałowcem. Pokrzywdzonymi w tej sprawie są mniejszościowi wspólnicy KBP: Andrew Kozłowski i Jan Domanus (posiadają 25 proc. udziałów w spółce, ale twierdzą, że ich pakiet powinien być większy).

Wszystkim oskarżonym grozi kara więzienia do lat 15, wysokie grzywny i obowiązek naprawienia szkody. W sprawie zabezpieczono majątek wart 4 mln zł, w tym prawie 0,5 mln USD Adama Świecha, zdeponowane w banku w Szwajcarii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Polecane