Finał tygodnia w konsolidacji

Adam Stańczak, analityk DM BOŚ
opublikowano: 02-07-2021, 18:18

Piątkowe notowania na globalnych rynkach akcji zdominowało czekanie na comiesięczny raport z amerykańskiego rynku pracy. W efekcie na większości giełd gracze mogli schować się w najłatwiejszy do grania scenariusz z konsolidacjami i czekaniem na 14:30.

Realizacja scenariusza zwykle granego w pierwsze piątki miesiąca zaowocowała płaską sesją na rynku niemieckim i spokojnym rozdaniem w Warszawie, które dla WIG20 skończyło się wzrostem o ledwie 0,07 procent przy 562 mln złotych obrotu. Z perspektywy końca sesji widać, iż dane okazały się trudne do szybkiej interpretacji. Wzrost liczby etatów poza rolnictwem był wyższy od oczekiwań, ale towarzyszyła mu zwyżka stopy bezrobocia. W efekcie z rynku walutowego nie popłynęły nowe impulsy i sesja, która miała być podzielona na dwie części reakcją na dane okazała się dniem jałowego czekania na wydarzenie bez poważniejszych konsekwencji dla GPW.

Spokojnemu rozdaniu w Warszawie sprzyjało położenie WIG20, który na czwartkowym zamknięciu ulokował się dokładnie w środku półki 2300-2200 pkt. W istocie od poranka gracze mogli zakładać, iż tylko jakaś ekstremalna reakcja na publikację w USA pozwoli na podniesienie zmienności do poziomów grążących wybiciem z konsolidacji. W perspektywie tygodniowej sesja dopięła obraz rynku zawieszonego pod strefą oporów w rejonie 2300-2280 pkt. Technicy będą chcieli widzieć wzmocnienie i podkreślenie strefy oporów, ale i tak rynek wymusza czekanie na przesilenie.

W istocie na chwilę obecną można mówić ledwie o konsolidacji pod oporem, który już w poprzednim tygodniu zatrzymał rynek w marszu na północ. Uwzględniając postawę innych indeksów – jak mWIG40 czy szeroki WIG, które wysyłają sygnały zbliżającej się korekty w ważnych punktach wykresów – większe szanse należy dawać scenariuszowi korekcyjnemu, ale za wcześnie jeszcze przesądzać o poważniejszym odejściu niż obserwowane już testy strefy 2200 pkt. W bliskim terminie warto też liczyć się z przesunięciem uwagi z lokalnych zmiennych na kondycję giełd bazowych, które stają do konfrontacji z sezonem publikacji wyników za II kwartał.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane