Fitch utrzymał rating Taurona na poziomie BBB z perspektywą stabilną

  • PAP
opublikowano: 17-04-2019, 17:14

Agencja Fitch utrzymała w środę długoterminowy rating Taurona w walucie krajowej i zagranicznej na poziomie BBB z perspektywą stabilną.

W uzasadnieniu Fitch wskazał na przyszłe wpływy z rynku mocy, znaczący udział regulowanego segmentu Dystrybucja w wyniku całej grupy Tauron oraz ograniczenie nakładów inwestycyjnych po zakończeniu budowy bloku 910 MW w Jaworznie.

"Potwierdzenie przez agencję Fitch oceny ratingowej na poziomie BBB odzwierciedla stabilną pozycję rynkową Grupy Tauron. Pomimo ponoszenia znaczących nakładów inwestycyjnych, w tym realizacji budowy bloku w Jaworznie, Grupa koncentruje się na utrzymaniu stabilności finansowej i dotrzymaniu wskaźnika zadłużenia określonego w umowach finansowania. W kolejnych latach planujemy, że wartość inwestycji i wskaźnik zadłużenia ulegnie stopniowemu obniżeniu" - powiedział cytowany w komunikacie Taurona prezes Filip Grzegorczyk. Jak zaznaczył, obecnie w grupie trwają prace nad aktualizacją strategii, która będzie uwzględniać zmiany w otoczeniu regulacyjnym i rynkowym.

Grzegorczyk przypomniał, że Tauron z sukcesem uczestniczył w trzech aukcjach głównych rynku mocy, w ramach których zawarł umowy mocowe na lata 2021-2023. Łączne przychody z przeprowadzonych w tym roku aukcji wyniosą ponad 4,8 mld zł do 2037 r. Jak podkreślił wiceprezes Marek Wadowski, duża część tych środków trafi do Taurona już w najbliższych latach.

Tauron realizuje jest program inwestycyjny, którego wartość w 2018 r. wyniosła ponad 3,7 mld zł. Największa część nakładów inwestycyjnych została przeznaczona na budowę bloku w Jaworznie, a także modernizację sieci dystrybucyjnej - 1,1 mld zł, oraz budowę nowych przyłączy - 676 mln zł. Zaawansowanie budowy bloku w Jaworznie przekroczyło 87 proc., a zakończenie inwestycji planowane jest w czwartym kwartale 2019 r. Na teren budowy bloku w Jaworznie przyjechał pierwszy transport węgla. W warunkach pracy przetestowane zostały układy, urządzenia i instalacje związane z nawęglaniem bloku.

Jak podkreślił Wadowski, realizacja dużego programu inwestycyjnego przy zachowaniu stabilności finansowej grupy wymaga elastycznych mechanizmów finansowania. "Dlatego w ostatnim czasie podjęliśmy szereg działań w tym zakresie, czego efektem jest m.in. utrzymanie ratingu na poziomie inwestycyjnym" - zaznaczył.

Na rok 2020 Tauron planuje są niższe nakłady inwestycyjne i większe przychody z ukończonych inwestycji. Największa część wydatków inwestycyjnych będzie przypadać na obszar dystrybucji i - według spółki - ten trend będzie kontynuowany również w latach kolejnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy