Francuzi wykryli przekręt na kiwi

opublikowano: 26-03-2019, 08:20

Francuska policja ogłosiła wykrycie afery gospodarczej: tańsze włoskie kiwi było sprzedawane jako droższe francuskie.

- Kiwi importowane z Włoch „zmieniało kraj pochodzenia” na Francję podczas transportu, aby mogło być sprzedawane po wyższej cenie – ogłosiła podczas konferencji prasowej Virginie Beaumeunier z agencji przeciwdziałającej oszustwom DGCCRF.

Zobacz więcej

youtube.com

Ustalono, że w ciągu trzech lat sfałszowano w ten sposób dostawy ok. 15 tys. ton kiwi. Postawienie zarzutów grozi siedmiu firmom, które mogły zarobić na przekręcie nawet 6 mln EUR.

Włoskie kiwi jest tańsze niż francuskie, bo jest obciążone niższymi kosztami produkcji, a przy uprawie można stosować pestycydy zakazane we Francji.

We Francji kiwi uprawiane jest w ok. 1,1 tys. gospodarstw, a łączna produkcja sięga 55 tys. ton rocznie. Roczną konsumpcje owocu w kraju szacuje się na 80 tys. ton. Dlatego kiwi importowane jest z Włoch, które są globalnym liderem w jego produkcji. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, thelocal.it

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy