Fundusze surowcowe dostały zadyszki

Anna Borys
opublikowano: 07-07-2008, 13:06

W ostatnich miesiącach blakną surowcowe gwiazdy. Okazuje się, że zyski z funduszy surowcowych, które biły na głowę konkurencyjne produkty, mocno hamują.

Stopy zwrotu w ostatnich trzech miesiącach wyglądają jeszcze impnująco. W przypadku Franklin Natural Resources A (acc) (USD) wyniosła 22,1 proc. To był jeden z najlepszych wyników w grupie wszystkich produktów oferowanych na krajowym rynku. Wynikami chwalił się także Fortis L Fund Equity Resources World (cap) (USD). Jego klienci w tym okresie zarobili 18,5 proc. Najsilniejszą trójkę zamyka BGF World Energy A2 (USD). Wartość jego jednostki inwestycyjnej wzrosła w ostatnim kwartale o 17,2 proc.

Ostatnio jednak fundusze surowcowe pokazują nawet ujemne stopy zwrotu. Pierwsza trójka z ostatnich trzech miesięcy wypracowała w czerwcu stopę zwrotu na poziomie odpowiednio +3,2 proc., -1,7 proc., -1,3 proc. To może oznaczać, że hossa na rynku surowców traci na mocy. Ceny towarów rosną jednak nadal. W ostatnim miesiącu kurs ropy naftowej zyskał 9,43 proc. Za uncję złota na koniec czerwca trzeba było zapłacić o 4,31 proc. więcej niż na początku miesiąca. Pszenica natomiast zdrożała o 10,45 proc.

Inaczej wygląda sytuacja funduszy surowcowych oferowanych przez krajowe instytucje. Mimo hossy na towarach trudno im dogonić zagraniczną konkurencję. Investor Gold w ostatnich trzech miesiącach wypracował wynik 0,17 proc., w czerwcu zaś 2,72 proc. Idea Surowce Plus miała stopę zwrotu odpowiednio -5,02 proc. i -5,86 proc. Klienci Skarbca Subfundszu Skarbiec-Rynków Surowcowych stracili odpowiednio -2,83 proc. i -6,46 proc. Krajowym funduszom przeszkadza zapewne taniejący dolar, w których notowane są z reguły surowce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Fundusze surowcowe dostały zadyszki