Gaz ziemny staniał w Europie

opublikowano: 09-05-2022, 19:33
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Cena gazu ziemnego spadła w Europie w poniedziałek najmocniej od trzech tygodni. To reakcja na zapewnienie Rosji, że nabywcy jej gazu będą mogli płacić bez naruszania unijnych sankcji, pisze Bloomberg.

Ropa z benchmarkowego, czerwcowego kontraktu taniała na zamknięciu sesji na platformie TTF o 7,7 proc. do 93,90 EUR za 1 MWh. Oprócz malejących obaw dotyczących problemów z płatnościami za rosyjski gaz, spadek ceny „błękitnego paliwa” spowodowały prognozy zapowiadające utrzymanie się ciepłej pogody w Europie, a także doniesienia o kolejnych transportach LNG.

- Docierające do Europy LNG i ciepła wiosenna pogoda w dalszym ciągu osłabiają obawy dotyczące dostaw z Rosji – napisał w raporcie Ole Hansen, szef strategii na rynku towarowym w Saxo Banku.

Analitycy Rystad Energy przypominają jednak, że Europa nadal stoi w obliczu potencjalnych problemów z gazem zimą. Wskazują, że dostawy LNG nie będą w stanie zastąpić importu gazu z Rosji w przypadku ich wstrzymania. Jeden z niemieckich ekspertów ostrzegł, że brak rosyjskiego gazu może wywindować jego cenę w Europie zimą do 200-260 EUR za 1 MWh.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane