Gazele żyją w Europie

WK
opublikowano: 10-12-2007, 00:00

Ile wspólnego ma współczesna firma średniej wielkości z gazelą? Tyle, ile biznes z walką o dominację lub choćby o przetrwanie wśród bezwzględnych i często znacznie silniejszych konkurentów. W tym drugim przypadku podobieństwa dostrzeże każdy, kto choćby otarł się o prowadzenie działalności gospodarczej.

Ale wróćmy do gazel. Z zoologicznego punktu widzenia są to antylopy średniej wielkości, występujące w szesnastu różnych gatunkach, a zamieszkujące stepy Azji i afrykańską sawannę. Zwierzęta to niezbyt wielkie, za to szybkie i niezwykle czujne, aby w razie potrzeby uciec przed drapieżnikami.

Z punktu widzenia „Pulsu Biznesu” gazela to firma średniej wielkości, która dzięki niezwykle dynamicznemu rozwojowi doskonale daje sobie radę wśród nawet znacznie większych konkurentów. W razie zagrożenia z ich strony, po prostu ucieka do przodu.

Gazela Biznesu 2007 jest zatem firmą, która:

n rozpoczęła działalność przed rokiem 2004 i prowadzi ją nieprzerwanie do dziś;

n w latach 2004-06 ani razu nie odnotowała straty;

n w roku 2004 osiągnęła wartość sprzedaży nie mniejszą niż 3 mln zł i nie większą niż 200 mln zł;

n w latach 2004-06 z roku na rok odnotowywała przyrost sprzedaży;

n przynajmniej od roku 2004 publikuje swoje wyniki finansowe w Monitorze Polskim B lub udostępniła informacje na ich temat firmie Coface Poland lub redakcji „Pulsu Biznesu”.

Gazela Biznesu ma jeszcze jedną cechę, która odróżnia ją od innych biznesowych gatunków — rekinów, byków, niedźwiedzi, a tym bardziej hien. Tą cechą jest nieskazitelna biznesowa reputacja, uczciwość, wobec dostawców, kontrahentów, pracowników, a także... skarbu państwa.

Gazele Biznesu mimo licznych podobieństw do swoich zoologicznych odpowiedników różnią się od nich tym, że zamieszkują praktycznie całą Europę. Oprócz „Pulsu Biznesu” podobne zestawienia dynamicznie rozwijających się firm opracowują także nasze siostrzane gazety w Danii, Szwecji, Estonii, Rosji, Chorwacji oraz na Litwie i Łotwie.

Warto przy tym podkreślić, że gatunek ów z roku na rok ma się na naszym kontynencie coraz lepiej. Polskie stadko jest natomiast jednym z najbardziej licznych. W tym roku trafiło do niego aż 3795 firm, których przedstawicieli jak zwykle zaprosimy do udziału w regionalnych spotkaniach, będących okazją do bliższego poznania się w obrębie regionalnych stad. WK

Ranking. Od 2000 r. publikujemy coroczny ranking najbardziej dynamicznie rozwijających się firm. Wiele uwagi poświęcamy w nim najlepszym spółkom w kraju i w poszczególnych województwach.

Gazeta codzienna. Firmy Gazele na stałe zadomowiły się na stronach „Pulsu Biznesu” i to zarówno w bieżących informacjach, jak i w poświęconej im sekcji „Przedsięborca”.

Internet. Od dziś Gazele Biznesu mają swój wortal internetowy www.gazele.pl, zawierający bazę danych z wszystkich dotychczasowych wydań rankingu oraz newsy o tej grupie firm.

Konferencje. Począwszy od 12 grudnia, w dwunastu miastach Polski odbędą się regionalne gale Gazel Biznesu, połączone z konferencjami i uroczystym wręczeniem certyfikatów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane