Czytasz dzięki

Giełdowy maruder wrócił nad kreskę

opublikowano: 24-10-2018, 08:00

Po dwóch kwartałach strat, w trzecim kwartale Unimot zanotował jednostkowy zysk EBITDA w wysokości 13,9 mln zł.

Według wstępnych danych, przychody w tym okresie wyniosły 828 mln zł i były o 9 proc. wyższe niż przed rokiem oraz symbolicznie (o 5 mln zł) wyższe niż w drugim kwartale. 

Unimot prowadzi sieć stacji Avia
Zobacz więcej

Unimot prowadzi sieć stacji Avia Fot. Marek Wiśniewski

EBITDA wyniosłą 13,9 mln zł, wobec 7,1 mln zł straty w drugim kwartale oraz 15,5 mln zł zysku przed rokiem. 

Jak podano, wpływ na poprawę wyniki miały wzrost marż handlowych w segmencie ON+BIO o około 1 proc. w stosunku do średniej wartości z I i II kw. 2018 r.,  w segmencie LPG - wzrost przychodów ze sprzedaży o ponad 30 proc. i marż handlowych o ok. 13 proc. w stosunku do średniej wartości z I i II kw. 2018 r., wzrost przychodów ze sprzedaży na stacjach AVIA - o ok. 9 proc. w porównaniu II kw. 2018 r. przy niższych poziomach kosztów operacyjnych. 3,8 mln zł dodała wycena zapasu obowiązkowego oleju napędowego, a 3,6 mln zł przesunięcie w czasie poniesionych kosztów NCW w I półroczu (sprzedaż towaru odbyła się w III kwartale).

Wynik EBITDA obniżył natomiast odpis z tytułu zawieszenia działalności aplikacji Tankuj24.pl w wysokości -1 mln zł.

Skumulowana EBITDA za 9 miesięcy 2018 r. wynosi 3,7 mln zł. Wartość uwzględnia utworzoną rezerwę na szacowane koszty utrzymywania zapasów obowiązkowych w 2019 r. oraz przychody przyszłych okresów związane z oczekiwanym odzyskaniem poniesionych w 2017 r. kosztów realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego od zapasów obowiązkowych oleju napędowego. Wpływ na EBITDA III kw. 2018 r. to per saldo -1,1 mln zł.

W rok notowania Unimotu spadły o 64 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane