Google i Facebook oskarżone o łamanie RODO

opublikowano: 25-05-2018, 13:27
aktualizacja: 25-05-2018, 13:28

Już kilka godzin od wejścia w życie unijnych przepisów o ochronie danych osobowych wpłynęły skargi na działalność takich gigantów internetowych jak Facebook, Google, Instagram czy WhatsApp, informuje portal BBC.

Zobacz więcej

Fot. Fotolia

Firmy oskarżone są o zmuszanie użytkowników do udzielenia zgody na ukierunkowaną reklamę lub rezygnację z usług.

Zajmująca się prawami konsumentów grupa noyb.eu, która złożyła skargi, twierdzi, że użytkownicy nie dostali „wolnego wyboru”. Według noyb.eu użytkownicy zaskarżonych serwisów, jeśli chcą korzystać z ich usług, muszą zgodzić się na gromadzenie przez firmy ich danych lub w przypadku braku zgody wykasować konta.

W przypadku uznania skarg za zasadne, serwisy mogą zostać zmuszone do zmiany sposobu działalności i poniesienia kary.

Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych (RODO) reguluje kwestie dotyczące gromadzenia i wykorzystywania danych osobowych. Nowe przepisy dotyczą wszystkich firm oferujących usługi w Unii Europejskiej.

Niektóre firmy tymczasowo zablokowały dostęp do swoich usług na terenie Unii Europejskiej. Jak poinformował Facebook, by sprostać nowym przepisom, przygotowywał się 18 miesięcy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Google i Facebook oskarżone o łamanie RODO