Grajewu ciążą kredyty

KSA
opublikowano: 25-07-2008, 00:00

Producent płyt pokazał słabe wyniki z drugiego kwartału. Winni: zadłużenie i sytuacja w kraju. Dobrze, że w Rosji rynek sprzyja.

Producent płyt pokazał słabe wyniki z drugiego kwartału. Winni: zadłużenie i sytuacja w kraju. Dobrze, że w Rosji rynek sprzyja.

Grajewo kontynuuje kiepską passę z I kwartału. Wprawdzie przychody producenta płyt spadły w II kwartale tylko o 2,2 proc. w porównaniu z osiągniętymi w tym samym okresie przed rokiem, ale na innych poziomach rachunku zysków i strat jest znacznie gorzej. EBITDA spadła o 22,9 proc., a zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej był aż o 73,8 proc. niższy niż w II kwartale 2007 r.

— Wyniki pogrążyły: presja konkurencyjna, mocny złoty, wzrost cen surowców oraz koszty obsługi długu —wylicza Rafał Karcz, wiceprezes i dyrektor finansowy Grajewa.

Zauważyli to inwestorzy. Kurs spadał nawet o 5 proc.

Na koniec II kwartału zadłużenie kredytowe netto spółki wynosi 739,7 mln zł (+6,9 proc. w porównaniu z II kwartałem 2007 r.), więc zagranicznego przejęcia nie należy się prędko spodziewać.

Zarząd szacuje, że krajowa branża meblarska (główni odbiorcy Grajewa) ograniczyła w I półroczu produkcję o blisko 20 proc. Do tego dochodzi presja ze strony konkurentów, których przybyło w ostatnich dwóch latach.

— Zakładamy, że w II półroczu wyniki powinny być nieco lepsze, ale opieramy się tu głównie na historycznych danych. Dotąd nasza sprzedaż rozkładała się między I i II półrocze w stosunku 45 do 55 proc. — mówi Paweł Wyrzykowski, prezes Grajewa.

Dodaje, że znacznie lepiej wygląda sytuacja w Rosji. Spółka notuje wyższą rentowność niż w kraju. Właśnie buduje tam drugi zakład.

— Chcemy rozpocząć produkcję w II półroczu 2009 r. —zapowiada Paweł Wyrzykowski.

Przy pełnych mocach obu zakładów sprzedaż w Rosji powinna sięgnąć 190 mln EUR (w tym roku ma to być około 85 mln EUR).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KSA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu