GTC nie chce płacić dywidendy

opublikowano: 29-07-2020, 07:25
aktualizacja: 29-07-2020, 08:17

Zarząd dewelopera rekomenduje pozostawienie całego ubiegłorocznego zysku w spółce. W I kwartale wynik netto spadł o 87 proc. r/r.

W giełdowej historii deweloper wypłacił dywidendę dwukrotnie: w 2017 i 2019 r. W 2020 r. premii raczej nie będzie, bo zarząd rekomenduje przeznaczenie zysku na kapitał zapasowy.

Galeria Północna w Warszawie
Fot. WM

Decyzję podejmie walne zgromadzenie.

"Rekomendacja Zarządu została wydana na podstawie istniejącej niepewności co do skutków wybuchu pandemii koronawirusa (COVID-19) i związanego z nim osłabienia otoczenia ekonomicznego i operacyjnego Spółki, a także wdrożenia różnych działań ratunkowych z niego wynikających na rynkach na których Grupa Spółki prowadzi działalność, a które mogą mieć negatywny wpływ na zachowanie konsumentów i sprzedaż detaliczną, a tym samym na działalność gospodarczą Spółki. (...) w interesie Spółki i jej akcjonariuszy leży zatrzymanie zysku wypracowanych w roku obrotowym zakończonym 31 grudnia 2019 roku i przeniesienie go na kapitał zapasowy/rezerwowy, co pozwoli Spółce utrzymać silną pozycję kapitałową i gotówkową" - dodano.

GTC przedstawiło dziś wyniki za I kwartał 2020. Przychody wyniosły 41 mln EUR i były o 4 proc. wyższe r/r, a zysk netto 2,6 mln EUR - o 87 proc. mniej r/r i o 86 proc. poniżej konsensu prognoz analityków, ankietowanych przez PAP Biznes.

"Raportowane wyniki za 1 kw. 20 są słabsze r/r, od naszych oczekiwań oraz od konsensusu, jednak były one obciążone zdarzeniami jednorazowymi. Po oczyszczeniu rezultaty były nieco lepsze r/r. Grupa wypracowała 41,0 mln EUR przychodów, co oznacza wzrost r/r o 4 proc. oraz porównywalny wynik brutto ze sprzedaży . Spółka wykazała ok. 6 mln EUR straty z aktualizacji wyceny nieruchomości (czego nie zakładaliśmy), głównie z dewaluacji obiektu Ada Mall (ok. 3 mln EUR), która wynikała z wydłużenia stabilizacji czynszów. Przypominamy, że GTC komunikowało o odpisie, którego spodziewa się w 2 kw. ’20 w wys. 62 mln EUR (negatywny wpływ COVID-19 na działalność galerii handlowych). Raportowany EBIT spadł tym samym o 29 proc. r/r do 22,1 mln EUR, natomiast po oczyszczeniu zwiększył się do 27,8 mln EUR (+13 proc. r/r). Raportowany wynik netto spadł do 2,8 mln EUR (-86 proc. r/r) i dodatkowo był obciążony negatywnymi różnicami kursowym w kwocie 5,3 mln EUR." - komentują analitycy DM BDM.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane