Hexe Capital wypycha spółki do USA

opublikowano: 08-11-2020, 22:06

Firma czeka na stabilizację sytuacji związanej z pandemią i planuje przyspieszenie. Klientów szuka m.in. za oceanem.

Hexe Capital to hub biznesowy, który – mówiąc najprościej – kupuje i rozwija spółki technologiczne. Obecnie ma w portfelu cztery: Koda Bots, Cut2Code, Hexe Data i Insightland. Zajmują się m.in. automatyzacją komunikacji, narzędziami SEO i SEM oraz data science. Dotychczasowe tempo wzrostu przychodów grupy kształtowało się od 15 do 20 proc. rok do roku. Firma liczyła, że w 2020 r. zdoła podnieść ten wskaźnik do 35 proc., ale w związku z pandemią COVID-19 rok zakończy 20 proc. wzrostem. Zapowiada więc intensywny rozwój biznesu w kolejnym roku… głównie przez zwiększoną aktywność na rynku amerykańskim.

– Wciąż się rozwijamy, mamy ofensywne plany, jednak część naszych stałych klientów zamroziła wydatki, a część nowych wstrzymała się z inwestycjami. Z drugiej strony automatyzacja pozostaje tematem bardzo gorącym w wielu branżach – od początku pandemii mamy czterokrotny wzrost zapytań np. o Koda Bots [tworzy narzędzia do automatyzacji komunikacji – przyp. red.]. W związku z tym zakładamy, że – gdy sytuacja się ustabilizuje – ten popyt zaowocuje inwestycjami i w 2021 r. przełoży się na nadzwyczajne wzrosty w Hexe – mówi Daniel Świątkowski, prezes Hexe Capital.

Strategia:
Strategia:
Daniel Świątkowski, prezes Hexe Capital, na przyszły rok – jeśli sytuacja gospodarcza na to pozwoli – zapowiada solidne przyspieszenie działań sprzedażowych spółek z grupy.
Materiał zewnętrzny

Koda Bots ma na koncie około 70 wdrożeń, w tym część właśnie za oceanem. Kontrakty z amerykańskimi firmami stanowią natomiast około 90 proc. przychodu spółki Cut2Code, świadczącej usługi w zakresie web developmentu i e-commerce. Jak podają przedstawiciele firmy, jej tegoroczne przychody wzrosły o 40 proc. Zarejestrowała też swoją działalność w USA i szykuje się do uruchomienia tam biura.

– Amerykański rynek jest kilkukrotnie większy niż europejski, za to w Europie nie brakuje potencjału do budowy technologii. W przypadku Cut2Code jest to powód, dla którego jednocześnie z biurem w USA tworzymy zespół w estońskim mieście Tartu, w którym narodził się Skype – dodaje Daniel Świątkowski.

Od dłuższego czasu także spółka Insightland rozwija współpracę z agencjami brandingowymi z USA. Aktywizuje się też w sektorze fintech w Czechach i Hiszpanii oraz rozwija platformy e-commerce w Europie Środkowo-Wschodniej i Danii. Hexe Data natomiast na siedmiu światowych rynkach obsługuje szwajcarską grupę Sonova z sektora sprzętu medycznego, a na rynku australijskim pracuje m.in. dla marki medycznej Phonaka.

Czy aktywność przekierowana na USA i rynki zagraniczne oznacza, że właśnie tam Hexe Capital będzie szukać nie tylko klientów, lecz także kapitału na zakup kolejnych spółek lub odsprzedawać już posiadane biznesy?

– Grupa nie jest jeszcze gotowa na duży kontrakt w USA, choć mamy sygnały zainteresowania od tamtejszych inwestorów. Obecnie koncentrujemy się na inwestorach z Europy, gotowych inwestować mniejsze kwoty w grupę bez przejmowania nad nią kontroli. Jeśli – zgodnie z planem – będziemy się szybko rozwijać, to za kilka lat, mając portfel klientów w USA, w naturalny sposób zaczniemy pasować do modelu działania inwestorów strategicznych ze Stanów Zjednoczonych – podkreśla Daniel Świątkowski.

Według danych PFR Ventures w trzech kwartałach 2020 r. do polskich spółek technologicznych inwestorzy z rynku venture capital dostarczyli w sumie 1,12 mld zł, z czego 707 mln zł od lipca do września. W trzecim kwartale roku udział inwestorów międzynarodowych w wartości transakcji wynosił 65 proc. Fundusze zagraniczne zaangażowały się w tym czasie w 12 rund inwestycyjnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane