Higwood walczy z Pernod

Katarzyna Jaźwińska
18-08-2000, 00:00

Higwood walczy z Pernod

Na wczorajszym WZA Agrosu nie powiódł się plan funduszu Higwood Partners, który zabiegał o odebranie Pernod Ricard praw do zagranicznej dystrybucji polskich wódek.

WZA Agrosu powołało wczoraj Zofię Gaber na stanowisko przewodniczącego RN spółki. Szefem spółki został Pierre Denetre.

Niezadowolone fundusze

Osiągnięte wyniki kwestionuje jednak amerykański fundusz Higwood Partners, który wspólnie z Elliot Associates i Edgewater Partners posiada 15 proc. akcji Agrosu. Przedstawicielom HP nie odpowiada zaproponowana przez Pernod Ricard (37 proc. akcji i blisko 75 proc. głosów) strategia. Ich zdaniem, działania Francuzów ewidentnie pogorszyły kondycję spółki (zdaniem Agrosu słabe wyniki to efekt restrukturyzacji) i nie przynoszą żadnych korzyści mniejszościowym akcjonariuszom. Samodzielnie fundusze nie są jednak w stanie przeforsować na walnym żadnych uchwał.

Boczną drogą

HP szukał innej drogi wystąpienia przeciw Pernod Ricard. Wnioskował wczoraj o powołanie niezależnego audytora mającego zbadać, czy przekazanie praw do zagranicznej dystrybucji wódki przez Agros na rzecz Francuzów było zgodne z prawem. Fundusz liczył, że z głosowania uda się wyeliminować Pernod Ricard, bowiem zgodnie z art. 406 kh akcjonariusze pośrednio i bezpośrednio nie mogą głosować przy powzięciu uchwał dotyczących ich odpowiedzialności wobec spółki. Plan się jednak nie powiódł.

Amerykanie kwestionują też sposób nabycia przez francuski koncern akcji holdingu i poprzez sądowe procesy dążą do odebrania Francuzom wykonywania praw z akcji przekraczających 25 proc. głosów.

Utrzymują, że jeśli strategiczny inwestor holdingu nie będzie uwzględniać interesów mniejszych udziałowców, postarają się oni nakłonić koncern do odkupienia ich pakietu.

— Jeśli ktoś chce zarzadzać spółką tak jakby była jego własnością, powinien nabyć100 proc. akcji. Pernod Ricard musi albo skierować ofertę do akcjonariuszy mniejszościowych, albo zacząć uwzględniać ich interesy w zarządzaniu spółką — uważa Gordon Singer z HP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Higwood walczy z Pernod